Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI

May 8, 2013

Korekta podatku naliczonego związanego z ulepszeniem środka trwałego po rozwiązaniu spółki cywilnej

0 926

W przypadku likwidacji działalności gospodarczej spółka będzie miała obowiązek dokonania jednorazowej korekty podatku naliczonego, związanego z nakładami poniesionymi na ulepszenie nieruchomości. Jednocześnie przedmiotowej nieruchomości nie należy ujmować w spisie z natury sporządzanym na dzień likwidacji działalności.

Takie stanowisko zawarł Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 1 marca 2013 roku o sygnaturze ILPP2/443-1216/12-4/MN

Sytuacja podatnika

Spółka posiada prawo wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego budynkiem, których nabycie nastąpiło w trakcie istnienia spółki do jej działalności. Budynek nadal jest w całości wykorzystywany na cele działalności gospodarczej spółki. Nabycie nastąpiło na podstawie aktu notarialnego bez potwierdzenia fakturą VAT, gdyż sprzedawca w zakresie tej dostawy korzystał ze zwolnienia od podatku od towarów i usług (jako towar używany). Po zakupie spółka poczyniła na rzecz ww. nieruchomości nakłady na ulepszenie przekraczające 30% wartości początkowej budynku oraz wyższe niż 15.000 zł. Od nakładów odliczano podatek naliczony jako związany z działalnością podlegającą opodatkowaniu. Obecnie rozważa się rozwiązanie spółki. Spółka nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano pytanie czy w przypadku rozwiązania spółki powstanie obowiązek podatkowy, o którym mowa w art. 14 ust. 1 pkt 1 w zakresie przedmiotowego budynku, a w konsekwencji także od prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym budynek jest posadowiony, czy wyłącznie obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 91 ust. 2 ustawy od nakładów na ulepszenie budynku.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej.

Kierując się opisem sprawy oraz obowiązującymi w tym zakresie przepisami regulującymi opodatkowanie podatkiem od towarów i usług organ podatkowy stwierdził, że spółka nie będzie zobowiązana do wykazania przedmiotowej nieruchomości (budynku wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu), jak również i podatku VAT należnego od wydatków poniesionych na ulepszenie budynku, w remanencie likwidacyjnym (spisie z natury), o którym mowa w art. 14 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług. Podstawą takiego stanu rzeczy jest fakt, iż transakcja nabycia nieruchomości nie była opodatkowana podatkiem od towarów i usług gdyż korzystała ze zwolnienia jako towar używany. W rezultacie spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem przedmiotowej nieruchomości. Dyrektor Izby Skarbowej uznał, że poczynione nakłady na nieruchomość nie są towarem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem przez towary, rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy).

W ocenie organu podatkowego w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z sytuacją wskazaną w przepisie art. 91 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż dojdzie do zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od poniesionych nakładów inwestycyjnych związanych z ulepszeniem nieruchomości w związku z rozwiązaniem spółki cywilnej. W wyniku tej zmiany nakłady na ulepszenie budynku poniesione z zamiarem wykorzystania ich do czynności, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego po likwidacji spółki będą służyły czynnościom nieopodatkowanym podatkiem od towarów i usług.

W konsekwencji, spółka będzie miała obowiązek jednorazowej korekty – zmniejszenia odliczonego wcześniej podatku naliczonego, związanego z nakładami poniesionymi na ulepszenie przedmiotowego budynku, stosując regulacje prawne zawarte w art. 91 ust. 1-6 ustawy.

Podstawa prawna: art.2 pkt 6, art. 5 ust. 1 pkt 1i ust.3, art.14 ,art.29 ust.10,art.86 ust.1 i ust.2 pkt1 lit.a i art. 91ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług