Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

June 1, 2014

Korekta podatku z tytułu nieuregulowania należności z faktury dokumentującej nabycie złomu

0 830

W listopadzie 2013 roku nasza spółka dokonała nabycia złomu. Zakup udokumentowano fakturą VAT stosując zasadę odwrotnego obciążenia. Termin płatności na fakturze został określony na 25 grudnia 2013 roku. Nasza Spółka rozliczyła podatek należny z tytułu dostawy złomu oraz odliczyła podatek naliczony w deklaracji VAT-7 za listopad 2013 roku. Faktura ta nie została opłacona do dnia dzisiejszego. Czy jestem zobowiązany do skorygowania odliczonego podatku?

ODPOWIEDŹ

W przedstawionej sytuacji nie jest Pan obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku naliczonego w związku z nieuregulowaniem należności wynikającej z faktury dokumentującej nabycie złomu.

UZASADNIENIE

W przypadku nabycia towarów (w tym złomu) wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT) mamy do czynienia z tzw. mechanizmem odwrotnego obciążenia, pod warunkiem, że do transakcji dochodzi pomiędzy podmiotami, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 7 wskazanej ustawy o VAT. W myśl powołanego art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a) dokonującym ich dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,

b) nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15,

c) dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2.

Zatem w przypadku sprzedaży złomu na rzecz podatnika VAT dostawca (czynny podatnik podatku VAT) ma obowiązek wystawić fakturę VAT, która zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 18 będzie zawierać wyrazy „odwrotne obciążenie”. W takim przypadku sprzedawca wystawi fakturę, która zawiera wyłącznie kwotę netto transakcji, gdyż to na nabywcy ciąży obowiązek rozliczenia podatku z tytułu tej transakcji. Reasumując należy zauważyć, iż faktura ta nie zawiera danych dotyczących stawki podatku i kwoty podatku oraz sumy należności wraz z podatkiem. Powyższa zasada wprost wynika z art. 106e ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT.

Natomiast art. 89b ust. 1 ustawy o VAT stanowi że, w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Przy czym przepis ten nie będzie miał zastosowania, gdy dłużnik uregulował należność najpóźniej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności tej należności (art. 89b ust. 1a ustawy o VAT).

Z omawianego przepisu zatem wynika, że korekcie podlega nieuregulowana w terminie 150 dni należność w tym odliczona kwota podatku wynikająca z faktury dokumentującej dostawę. W analizowanym przypadku dostawca, który wystawił fakturę dokumentującą sprzedaż złomu nie wskazał na niej kwoty podatku należnego, a w konsekwencji Państwa Spółka nie otrzymała faktury, z której wynika kwota podatku do odliczenia. Zatem należy uznać, że w przypadku dostawy towarów, do których znajduje zastosowanie zasada odwrotnego obciążenia nie stosujemy reguły wynikającej z art. 89b ust. 1 ustawy o VAT.

Dagmara Kamieńska