Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Trzy miesiące temu w imporcie usług wykazaliśmy 0% stawkę zamiast 23% (wykazany należny i naliczony w jednym miesiącu). Jak to rozwiązać, kiedy korekta? Czy powstanie zaległość podatkowa skoro należny i naliczony są „równe”?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli Czytelnik nie zadeklarował prawidłowo podatku od importu usług i upłynął okres nie dłuższy niż 3 miesiące od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych usług powstał obowiązek podatkowy, powinien złożyć deklarację korygującą za miesiąc, w którym wykazał import usług ze stawką 0%, korygując równocześnie podatek należny i naliczony. Wówczas nie powstanie zaległość podatkowa. Jeżeli korekta będzie złożona po tym okresie, Czytelnik nie będzie miał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w miesiącu, kiedy wykaże obowiązek podatkowy.

UZASADNIENIE

Co do zasady, każde zdarzenie podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT winno być wykazane, wraz z właściwą kwotą podatku należnego, w deklaracji podatkowej za okres w którym powstał obowiązek podatkowy dla tego zdarzenia. Zatem w sytuacji gdy podatnik błędnie wykaże kwotę podatku z tytułu importu usług w deklaracji, winien skorygować deklaracje za ten okres w którym został popełniony błąd.

Obowiązek podatkowy w imporcie usług powstaje z chwilą wykonania usługi. Generalną zasadą jest, że podatek należny z tytułu importu usług stanowi jednocześnie podatek naliczony, w przypadku, gdy dokonane nabycia służą wykonywanym przez podatnika czynnościom opodatkowanym VAT.

Jednakże należy pamiętać, że nie zawsze można ująć podatek należny i naliczony w tej samej deklaracji. Ustawodawca bowiem wskazał w ustawie, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku m.in. importu usług przysługuje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do importowanych usług powstał obowiązek podatkowy pod warunkiem, że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych usług powstał obowiązek podatkowy. W przypadku natomiast uwzględnienia przez podatnika kwoty podatku należnego w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, w terminie późniejszym niż określony powyżej, podatnik może odpowiednio zwiększyć kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w odniesieniu do którego nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji podatkowej.

Czytelnik, w deklaracji złożonej trzy miesiące temu błędnie wykazał import usług opodatkowany stawką 0% zamiast 23%.

Jeżeli zatem Czytelnik złoży deklarację korygującą w której wykaże prawidłową kwotę podatku należnego, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych usług powstał obowiązek podatkowy wówczas będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego w tej samej deklaracji i w związku z tą korektą nie powstanie u Czytelnika zaległość.

Jeżeli jednak podatek należny będzie rozliczony w terminie przekraczającym wskazany okres 3 miesięcy licząc od miesiąca w którym powstał obowiązek podatkowy, Czytelnik nie będzie miał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w tej samej deklaracji, tj. w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy i wówczas powstanie zaległość podatkowa. Podatek należny należy wówczas wykazać w deklaracji korygującej za miesiąc, w którym Czytelnik wykazał import usług ze stawką 0 %, natomiast podatek naliczony powinien być rozliczony na bieżąco, czyli w deklaracji, której termin do złożenia jeszcze nie upłynął.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) import usług, z wyłączeniem usług nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej, do których stosuje się art. 28b ustawy należy wykazać : w poz. 27 podstawę opodatkowania i w poz. 28 podatek należny. Import usług nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej, do których stosuje się art. 28b ustawy należy wykazać : w poz. 29 podstawę opodatkowania i w poz. 30 podatek należny. Nabycie towarów i usług pozostałych należy wykazać w pozycji 45 kwotę netto i w pozycji 46 podatek naliczony.

Karol Zen

Podstawa prawna: art.2 pkt 9, art.5 ust.1, art.8 ust.1, art.17 ust.1 pkt 4, art.28b, art. 86 ust. 2 pkt 4 lit.a, art. 86 ust.10, art.86 ust.10b pkt 3, art. 86 ust. 10i ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.