Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

June 18, 2019

NR 89 (Maj 2019)

Korekta WNT w związku ze zmianą ceny „in plus” oraz „in minus”

0 2550

Otrzymałam 29 marca 2019 roju z Anglii (WNT) credit note do faktur z sierpnia i listopada 2018 roku (dotyczy zmiany ceny sprzedaży). Data wystawienia noty 27 lutego2019 roku. Kiedy powinnam rozliczyć podatek VAT należy i naliczony? Mam zarówno zmianę ceny na plus na jednej nocie a na drugiej na minus.

Odpowiedź 

Rozliczenie faktur korygujących wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów powinno nastąpić na bieżąco, czyli za okres, w którym Czytelnik otrzymał faktury korygujące WNT w związku z udzielonym rabatu, bądź też zwiększeniem ceny.

Uzasadnienie

O wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów mówić możemy gdy nabywcą towarów jest podatnik podatku od towarów i usług, nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika, a dostawcą towarów jest podatnik podatku od wartości dodanej.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 ustawy o  podatku od towarów i usług, do ustalenia podstawy opodatkowania w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, w tym dokonywanego na podstawie art. 12 ust. 4-6, stosuje się odpowiednio przepisy art. 29a ust. 1-1b, 6, 7, 10 i 11.

W myśl art. 29a ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z  tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z  otrzymanymi dotacjami, subwencjami i  innymi dopłatami o  podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.                         

Podstawa opodatkowania obejmuje:                                  
- podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;
- koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy bądź usługobiorcy.

Do podstawy opodatkowania nie są natomiast zaliczane kwoty:
- stanowiące obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty;
- udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w momencie sprzedaży;
- otrzymane od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.

Zgodnie z art. 29a ust.10 ustawy o VAT podstawę opodatkowania obniża się o:
- kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen,
- wartość zwróconych towarów i opakowań, z zastrzeżeniem ust. 11 i 12,
- zwróconą nabywcy całość lub część zapłaty otrzymaną przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło,
- wartość zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, o których mowa w ust. 1.   

Zatem w przypadku uzyskania opustu, należy obniżyć podstawę opodatkowania WNT o udzielony rabat. Udzielenie rabatu będzie stanowić nową okoliczność powstałą już po dokonaniu transakcji pierwotnej. Dlatego też faktura korygująca WNT in minus powinna być rozliczona na bieżąco, czyli w miesiącu otrzymania korekty - deklaracja za miesiąc marzec 2019 r.  

Wskazane wyżej przepisy ustawy o VAT określają co stanowi podstawę opodatkowania tym podatkiem oraz w jakich przypadkach wystawiana jest faktura korygująca. Ustawodawca  nie reguluje natomiast momentu, w którym należałoby rozliczyć fakturę korygującą zwiększającą podstawę opodatkowania oraz podatek należny. Wobec braku regulacji prawnych, stanowisko dotyczące momentu rozliczenia faktur korygujących wypracowało orzecznictwo sądów administracyjnych.  Wedle tego stanowiska, skoro obowiązujące przepisy ustawy o VAT nie wskazują bezpośrednio i w sposób jednoznaczny momentu, w którym powinna być dokonana (rozliczona) korekta zwiększająca kwotę podatku należnego VAT, to  należy przyjąć, że sposób rozliczenia  faktur korygujących zwiększających kwotę podatku VAT należnego uzależniony jest od okoliczności powodujących konieczność dokonania korekt faktur pierwotnych. W przypadku, gdy przyczyna korekty istniała już w chwili wystawienia faktur pierwotnych (błąd, pomyłka), korekt podatku należnego należy dokonać wstecz, tj. w miesiącu, w którym w wyniku błędu zaniżony został podatek należny. W przypadku natomiast, gdy przyczyna korekty powstaje w terminie późniejszym (np. następuje uzgodniona zmiana ceny), korekta “in plus” powinna zostać ujęta na bieżąco, tj. w rozliczeniu za okres, w którym powstała przyczyna korekty, gdyż faktura pierwotna była wystawiona poprawnie i w przeszłości nie doszło do zaniżenia podatku należnego.

Podsumowując powyższe, fakturę korygującą WNT in plus Czytelniczka powinna  również rozliczyć na bieżąco, czyli w deklaracji za miesiąc marzec 2019 r.  

Korekt należy dokonać poprzez pomniejszenie/zwiększenie podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego oraz kwoty podatku naliczonego w deklaracji VAT-7 i informacji podsumowującej w rozliczeniu za miesiąc, w którym nabywca otrzymał fakturę.

UWAGA: Jeżeli faktura korygująca wystawiona jest w walucie obcej to do jej przeliczenia powinien być stosowany kurs pierwotny, tj. kurs zastosowany do przeliczenia WNT, którego korekta dotyczy. Zasady przeliczania waluty obcej na walutę polską określa art. 31a ust. 1 i 2 ustawy o VAT. Z przepisu tego wynika, że do przeliczenia na złote podstawy opodatkowania wyrażonej w walucie obcej należy:

  • zastosować kurs średni waluty obcej ogłoszony przez NBP:
  • na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego lub
  • na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury - jeżeli zgodnie z krajowymi przepisami o VAT podatnik mógł wystawić fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego i wystawił ją w terminie.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: VAT-7(19) WNT po stronie podatku należnego należy wykazać w pozycji 23 podstawę opodatkowania i w pozycji 24 podatek należny; po stronie podatku naliczonego nabycie towarów i usług pozostałych w pozycji 45 wartość netto, w pozycji 46 podatek naliczony.


Podstawa prawna: art 30a ust. 1 w powiązaniu z art. 29a ust. 1, art. 29a ust. 10, art.  art.31a ust. 1 i 2 ustawy o VAT.