Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy jak wejdą w życie przepisy dotyczące uproszczeń tzw. „SLIM VAT” to nabywca nie będzie musiał potwierdzać otrzymania korekty faktury VAT?

Pakiet SLIM VAT przewiduje ujmowanie korygowanych faktur:

in minus ( pomniejszenie vat) w miesiącu wystawienia korekty oraz pod warunkiem uzgodnienia z nabywcą nowych warunków transakcji,

in plus (zwiększenie należnego vat) z przyczyn zaistniałych po dokonaniu transakcji ujęcie w miesiącu korekty.

Zmiany miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.

Uzasadnienie

Obecnie Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami do ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo Bankowe - projekt ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 roku. Projekt ten przewiduje uproszczenia w rozliczaniu VAT w tym pakiet SLIM VAT „Simple local and modern VAT” czyli „prosty lokalny i nowoczesny VAT”.

Pakiet SLIM VAT zawiera m.in. uproszczenia w fakturowaniu.

W art. 29a ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzono zmiany w ustępie 13. Zgodnie z art. 29a ust. 10 ustawy podstawę opodatkowania, z  zastrzeżeniem ust.  13, obniża się o:

kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i  obniżek cen;

wartość zwróconych towarów i  opakowań, z  zastrzeżeniem ust.  11 i  12;

zwróconą nabywcy całość lub część zapłaty otrzymaną przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło.

Zmieniony ust. 13 w art. 29a otrzyma brzmienie: „w przypadkach, o których mowa w ust. 10 pkt 1-3, obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się za okres rozliczeniowy, w którym podatnik wystawił fakturę korygującą, pod warunkiem, że z posiadanej przez niego dokumentacji wynika, że uzgodnił z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy tych towarów lub świadczenia tych usług określone w fakturze korygującej i faktura ta jest zgodna z posiadaną dokumentacją. W przypadku gdy w danym okresie rozliczeniowym podatnik nie posiada dokumentacji, o której mowa w zdaniu pierwszym, obniżenia podstawy opodatkowania dokonuje za ten okres rozliczeniowy, 
w którym dokumentację tę uzyskał.”

Ustęp 14 nie ulegnie zmianie. Zgodnie z nim przepis ust.  13 stosuje się odpowiednio w  przypadku stwierdzenia pomyłki w  kwocie podatku na fakturze i  wystawienia faktury korygującej do faktury, w  której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna.

W projekcie dodano do art. 29a ust. 17 w myśl którego, w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zwiększeniu, korekty tej podstawy dokonuje się w rozliczeniu za okres, w którym zaistniała przyczyna zwiększenia podstawy opodatkowania.

Powyższe zmiany oznaczają, że zrezygnowano z formalnego uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę.

Oznacza, to że w przypadku korekty faktury „in minus” podatnik będzie dokonywał obniżenia podstawy opodatkowania i VAT należnego już w okresie wystawienia faktury korygującej pod warunkiem, że z posiadanej przez niego dokumentacji będzie wynikało, że uzgodnił z nabywcą warunki transakcji. W tym samym okresie nabywca będzie zobowiązany do odpowiedniej korekty podatku naliczonego, która wynika z uzgodnienia pomiędzy podatnikami.

Zmiana powyższa uprości rozliczenia związane obecnie z koniecznością gromadzenia potwierdzeń otrzymania faktury korygującej oraz oczekiwania na ich dostarczenie, co pozwoli spowoduje brak konieczności dokonywania korekt deklaracji.

Natomiast rozliczenie faktur korygujących in-plus tj. zwiększających podstawę opodatkowania, będzie dokonywane na bieżąco w okresie wystawienia faktury korygującej,w związku z przyczynami zaistniałymi po dokonaniu sprzedaży.

Przykład

Korekta faktury „in minus”

Faktura wystawiona 28 stycznia 2021 roku . W lutym sprzedawca uzgodnił nowe warunki transakcji z nabywcą i posiada dokumentację w tym zakresie, a zatem wystawi korektę faktury w lutym 2021 i ujmie w rozliczeniu VAT za luty 2021.

Korekta faktury „in plus”

Faktura za transakcję wystawiona 28 stycznia 2021 roku. 4 marca 2021 wystawiono korektę faktury  w związku z przyczynami zaistniałymi po dokonaniu transakcji. Ujęcie w rozliczeniu VAT za marzec 2021.

Podsumowując, projekt ustawy zawierający pakiet „SLIM VAT” zakłada min. że faktury korygujące vat „in minus” nie będą musiały być fizycznie potwierdzone przez nabywcę, niemniej dokumentem wymaganym będą uzgodnienia pomiędzy kontrahentami dotyczące nowych warunków transakcji. Dodatkowo projekt wprowadza przepis dotyczący rozliczania korekt faktur „in plus” czyli zwiększających podstawę opodatkowania. Obecnie rozliczenia korekt faktur vat „in plus” opierają się na interpretacjach podatkowych bądź wyrokach sądowych.

 

Podstawa prawna: projekt z dnia 14 sierpnia 2020 roku ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo Bankowe (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12337206/katalog/12710360).