Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Podatnik wystawił faktury na dostawę wewnątrzwspólnotową. Na jednej fakturze na towar podał 0%, na drugiej koszty wysyłki 23%. Co mam z tym zrobić?

Odpowiedź

Koszty wysyłki towarów ponoszone w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów należy wliczyć do jej podstawy opodatkowania. Czytelnik powinien skorygować faktury  poprzez „wyzerowanie” faktury dokumentującej koszty wysyłki oraz faktury dokumentującej WDT poprzez powiększenie podstawy opodatkowania o koszty wysyłki i zastosowanie do całości stawki 0%.  

Uzasadnienie

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Zgodnie z art. 41 ust. 3 ustawy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0%, po spełnieniu warunków określonych w art. 42 ustawy.
Ustawodawca nie określił szczególnych zasad ustalania podstawy opodatkowania dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Obowiązuje zatem w tym zakresie przepis art. 29a ust. 1 ustawy, zgodnie z którym podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Podstawa opodatkowania obejmuje:

  1. podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;
  2. koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Z przytoczonych powyżej regulacji wynika, że w przypadku dokonywanych przez podatnika dostaw towarów za podstawę opodatkowania należy uznać całość świadczenia pieniężnego pobieranego od nabywcy. Oznacza to, że do podstawy opodatkowania w przypadku dokonywanych dostaw należy wliczyć pobieraną przez dostawcę od nabywcy wartość towarów, a także wszystkie inne elementy będące elementami składowymi świadczenia zasadniczego (tj. dostawy towarów). 
Jeżeli zatem dostawca obciąża nabywcę dodatkowymi kosztami (jakimi są np. koszty wysyłki czy  koszty transportu towarów), a w konsekwencji koszty te zwiększają kwotę należną z tytułu transakcji, to należy je traktować jako element świadczenia zasadniczego. W konsekwencji koszty te, jako niestanowiące odrębnego świadczenia od wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, podlegają opodatkowaniu według stawki właściwej dla dostawy towarów, tj. według stawki 0%, przy zachowaniu warunków określonych w art. 42 ustawy.
Należy zauważyć, że dostawa towarów stanowi główny i podstawowy element całej transakcji. Nabywca towarów pokrywa wartość zakupionego towaru wraz z kosztami ich dostarczenia na wskazane miejsce, a koszty wysyłki towarów są nierozerwalnie związane z dostawą towarów i choć wykazany w oddzielnej fakturze stanowi niewątpliwie składnik transakcji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
Zatem, z uwagi na fakt, że w opisanym przypadku wystąpiło jedno świadczenie złożone w postaci wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na fakturze dokumentującej taką sprzedaż w świetle przepisów prawa - powinna być wystawiona jedna faktura z jedną pozycją wskazującą wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. 
W pozycji tej, co wynika z treści art. 29a ust. 1 w zw. z ust. 6 ustawy, powinna być zsumowana wartość świadczenia głównego (wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów) oraz świadczenia pomocniczego (usługi transportu).
W konsekwencji nieprawidłowy jest sposób dokumentowania świadczenia złożonego, na które składa się wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (jako świadczenie główne) oraz koszty wysyłki (jako świadczenie pomocnicze), poprzez udokumentowanie kosztów wysyłki osobną fakturą i inną stawką VAT.
Należy podkreślić, że w przypadku gdy po wystawieniu faktury podwyższono cenę lub stwierdzono omyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub jakiejkolwiek innej pozycji faktury podatnik wystawia fakturę korygującą. Wobec tego należy skorygować faktury  poprzez „wyzerowanie” faktury dokumentującej koszty wysyłki oraz faktury dokumentującej WDT poprzez powiększenie podstawy opodatkowania o koszty wysyłki i zastosowanie do całości stawki 0%.  
Co istotne, aby można było korektę faktury związanej z WDT ująć w rozliczeniu VAT Czytelnik nie musi posiadać posiadać potwierdzenia odbioru tej faktury przez klienta. Natomiast obniżenia podstawy opodatkowania w stosunku do wystawionej korekty dot. kosztów wysyłki opodatkowanych stawką 23% Czytelnik może dokonać w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym otrzyma od nabywcy potwierdzenie jej odbioru lub w następnym miesiącu - jeżeli potwierdzenie otrzyma po terminie do złożenia deklaracji.

Ewidencja w deklaracjach: VAT-7(20) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów poz. 21 podstawa opodatkowania.

Podstawa prawna: art. 7, art. 13 ust.1, art. 29a ust. 6 pkt 2, art. 29a ust. 13 - 15, art. 41 ust. 3, art. 42 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.