Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

February 1, 2013

Kradzież samochodu a obowiązek korekty odliczonego podatku

0 903

Kupiłem samochód ciężarowy na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Wpisałem go do ewidencji środków trwałych i odliczyłem VAT. Po trzech miesiącach samochód skradziono. Powiadomiłem policję. Od ubezpieczyciela otrzymałem odszkodowanie w pełnej wysokości. Czy muszę dokonać korekty podatku naliczonego?

ODPOWIEDŹ

Nie, nie ma Pan obowiązku korygowania podatku naliczonego odliczonego przy zakupie skradzionego samochodu. Otrzymane odszkodowanie nie podlega również opodatkowaniu VAT, gdyż, jako rekompensata za poniesioną stratę, nie stanowi odpłatnej dostawy towarów ani odpłatnego świadczenia usług.

UZASADNIENIE

Realizując zasadę neutralności podatku od towarów i usług, ustawodawca umożliwił podatnikom dokonywanie obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie towarów i usług. Zgodnie z art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art.114, art.119 ust.4, art.120 ust.17 i 19 oraz art.124. Natomiast w myśl art.86 ust.2 pkt 1 lit. a kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W pewnych sytuacjach podatnik powinien dokonać korekty podatku naliczonego. W myśl reguł zawartych w art.91 ust.7 ustawy o VAT, przy zmianie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony należy dokonać stosownej korekty podatku. Brak jest jednak w obowiązujących przepisach regulacji odnoszącej się do konieczności dokonywania korekty w przypadku gdy towar zostanie zniszczony, zagubiony czy skradziony.

Rozpatrując kwestię konieczności dokonania korekty podatku naliczonego w związku z kradzieżą zakupionego towaru, w tym przypadku samochodu, należy posiłkować się przepisami art.184-185 dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Zgodnie z art. 184 dyrektywy wstępne odliczenie podlega korekcie, jeżeli jego kwota jest wyższa lub niższa od kwoty odliczenia przysługującej podatnikowi. Natomiast zgodnie z art.185 ust.2 dyrektywy korekty nie należy dokonywać między innymi w przypadku należycie udokumentowanego lub potwierdzonego zniszczenia, zagubienia lub kradzieży własności. Cytowany przepis zawiera wprawdzie zapis, iż państwa członkowskie mogą wymagać dokonania korekty w przypadku transakcji całkowicie lub częściowo niezapłaconych oraz w przypadku kradzieży. Jednak, jak wspomniano wyżej, Polska nie skorzystała z tego uprawnienia.

W sytuacji opisanej w pytaniu należy domniemać, że kradzież została należycie udokumentowana, gdyż otrzymał Pan od ubezpieczyciela pełna kwotę odszkodowania za skradziony pojazd. W konsekwencji powyższego, nie ma Pan obowiązku dokonywania korekty podatku naliczonego przy zakupie samochodu.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w wyroku WSA w Poznaniu z 14 stycznia 2011 roku (sygn. I SA/Po 842/10). Otrzymane przez Pana odszkodowanie stanowi rekompensatę za poniesioną stratę i w świetle uregulowań w zakresie podatku od towarów i usług nie stanowi odpłatnej dostawy towarów bądź odpłatnego świadczenia usług, a zatem nie podlega opodatkowaniu VAT.

Emilia Wach