Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

January 30, 2012

Kradzież towaru a obowiązek korekty odliczonego podatku

0 956

Jestem zarejestrowanym podatnikiem VAT i zajmuję się hurtową sprzedażą sprzętu RTV. Niedawno w mojej firmie było włamanie i część sprzętu została skradziona. Kradzież została zgłoszona na policję. Czy mam obowiązek korygowania VAT odliczonego przy zakupie skradzionego towaru?

 

ODPOWIEDŹ

Odliczony podatek VAT przy zakupie towarów, które następnie zostały skradzione nie podlega korekcie.

UZASADNIENIE

Uprawnienie podatnika dotyczące możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynika z treści art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU). Zgodnie z tym przepisem, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek dokonywanych zakupów z zamiarem wykonywania czynności opodatkowanych. Podatnik dokonując zakupu sprzętu RTV w celu jego dalszej odsprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, posiadał prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego zawartego w cenie zakupu towarów. Przy odliczeniu podatku VAT istotna jest intencja nabycia, jeśli więc zakupiony towar ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych, wówczas odliczenie jest prawnie dozwolone.

W związku z powyższym, w przypadku kradzieży towarów, podatnik nie traci prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy ich nabyciu, w związku z powyższym nie będzie zobowiązany do dokonania korekty podatku VAT naliczonego związanego z zakupem tych towarów.

Podobny pogląd zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 4 marca 2009 roku o sygnaturze IBPP1/443-1836/08/BM. O słuszności takiego poglądu świadczy też treść art.185 Dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, z którego wynika, że w przypadku należycie udokumentowanego lub potwierdzonego zniszczenia, zagubienia lub kradzieży własności nie ma obowiązku korekty podatku naliczonego.

Dorota Mróz

Biegły Rewident