Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

INNE ZAGADNIENIA , GMINY I POWIATY , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18)

February 28, 2012

Kto jest podatnikiem VAT – Powiat czy Starostwo

0 1824

Podatnikiem VAT jest Powiat, jako jednostka samorządu terytorialnego, która ma zdolność prawną oraz zdolność do wykonywania czynności prawnych. Starostwo powiatowe, które jest tylko aparatem pomocniczym powiatu, nie jest podatnikiem VAT.

Wynika to z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 23 września 2011 roku o sygnaturze ITPP1/443-889a/11/AJ.

Sytuacja podatnika

Zgodnie z art. 23 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, starostowie gospodarują zasobem nieruchomości Skarbu Państwa. Realizują zadania z zakresu administracji rządowej nałożone ww. ustawą, działając nie w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność lecz w imieniu Skarbu Państwa. Wykonują w tym zakresie między innymi czynności sprzedaży, oddania w najem, dzierżawę nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa. Z kolei zgodnie z prawem łowieckim, starosta wykonuje zadania z zakresu administracji rządowej, polegające na wydzierżawianiu polnych obwodów łowieckich kołom, na wniosek Polskiego Związku Łowieckiego, na okres nie krótszy niż 10 lat. Kwota czynszu naliczana jest jednorazowo w każdym roku.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, kto jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu wykonywania opisanych powyżej czynności z zakresu zadań zleconych nałożonych na starostę?

Decyzja Dyrektora Izby Skarbowej

W wydanej interpretacji organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że podatnikiem podatku od towarów i usług jest Starostwo Powiatowe. Zgodnie z art. 15 ustawy o podatku od towarów i podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W roli podatnika VAT występują nie tylko prywatne firmy i podmioty prowadzące samodzielną działalność gospodarczą. Status ten mogą mieć m.in. jednostki samorządu terytorialnego, w tym szczebla powiatowego. Powiat, w rozumieniu ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym, jest jednostką samorządu terytorialnego. Posiada osobowość prawną i wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Jest właścicielem mienia i innych praw majątkowych oraz samodzielnie prowadzi gospodarkę finansową na podstawie budżetu powiatu. Organami powiatu są rada powiatu i zarząd powiatu, zgodnie z art. 8 ust. 2 ww. ustawy. Zarząd jest organem wykonawczym powiatu (art. 26 ust. 1 powołanej ustawy). Stosownie do treści art. 26 ust. 2 cyt. ustawy, w skład zarządu powiatu wchodzą starosta jako jego przewodniczący, wicestarosta i pozostali członkowie.

Zarówno w przypadku wykonywania czynności z zakresu zadań zleconych nałożonych na starostę ustawą o gospodarce nieruchomościami z tytułu najmu, dzierżawy sprzedaży nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa, jak i w przypadku wykonywania czynności nałożonych na starostę ustawą prawo łowieckie z tytułu dzierżawy obwodów łowieckich wynikających z zawartych umów cywilnoprawnych, to Powiat posiada status podatnika podatku od towarów i usług. Nie ma możliwości prowadzenia odrębnej ewidencji księgowej przez zarówno Powiat, jak i Starostwo Powiatowe. W związku z tymi działaniami powinno być sporządzane jedno rozliczenie deklaracyjne dla podatku od towarów i usług, a wszelkie dokumenty wymagające oznaczenia (numeru) NIP sporządzane przez Starostwo, dotyczące czynności przypisanych prawnie Powiatowi, powinny być sygnowane Numerem Identyfikacji Podatkowej osoby prawnej, w której imieniu wykonywane są te czynności, czyli NIP Powiatu.

Zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 11 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, Skarb Państwa – jako osoba prawna niemająca własnych organów – opisane działania zleca jako zadanie z zakresu administracji rządowej Staroście. Skarb Państwa reprezentowany przez Starostę w związku z dostawą nieruchomości opisanej we wniosku, nie wystąpi w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, bowiem obowiązki wynikające z czynności cywilnoprawnej sprzedaży czy dzierżawy gruntu spoczywają na podmiocie ustawowo zobowiązanym do realizacji tego zadania – gospodarowania nieruchomościami – tj. Starosty. Uwzględniając jednakże zapisy ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy o podatku od towarów i usług, rolę podatnika w związku z przedmiotową dostawą pełnił będzie Powiat.

Podstawa prawna: art.15 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.