Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

June 2, 2014

Likwidacja firmy męża i przekazanie towarów żonie

0 1473

Mąż jest podatnikiem VAT i prowadzi jednoosobowo sklep z odzieżą. Obecnie ma zamiar zawiesić, a później zlikwidować działalność gospodarczą. Zamierzam otworzyć sklep o tym samym profilu sprzedaży i przejąć towary od męża. Czy jak przejmę towary aportem lub jako darowiznę to będą one zwolnione z VAT?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art.7 ust.2 ustawy, na równi z dostawą traktuje się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników , w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników , członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;

  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tych towarów.

Tak więc darowizna towarów w stosunku do których przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego również podlega opodatkowaniu VAT. W takim przypadku czynności tej nie dokumentuje się fakturą (można oczywiście udokumentować dokumentem wewnętrznym, np. dowodem księgowym) i należy wykazać w ewidencji sprzedaży i deklaracji VAT. Oczywiście nie odliczy Pani wówczas podatku od nabytych w ten sposób towarów.

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej podatnik nie może dokonywać sprzedaży posiadanych towarów ani ich darować (art. 14a ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej), w związku z powyższym przed zawieszeniem działalności gospodarczej mąż może Pani sprzedać posiadane towary naliczając podatek VAT wg obowiązujących stawek, a sprzedaż udokumentować fakturą. Należy przy tym pamiętać o stosowaniu cen rynkowych, aby uniknąć zarzutów organu podatkowego i sankcji związanych z ich zaniżeniem (art.32 ustawy o VAT). W takiej sytuacji zakładając, że będzie Pani zakupione towary wykorzystywała do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług (musiałaby Pani zarejestrować się jako czynny podatnik VAT), będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT od tych zakupów.

Pamiętać należy również, że likwidacja działalności gospodarczej nakłada na czynnego podatnika VAT obowiązek sporządzenia spisu z natury towarów własnej produkcji i towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy w stosunku do których podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 14 ust. 1 i 3 ustawy).Towary ujęte w spisie z natury powinny być wycenione według ceny ich nabycia bez podatku, a gdy nie ma ceny nabycia według kosztu ich wytworzenia, określonych w dniu likwidacji działalności lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Informację o dokonanym spisie z natury należy dołączyć do deklaracji VAT składanej za okres obejmujący dzień likwidacji działalności. W poz.33 deklaracji VAT (kwota podatku należnego od towarów i usług objętych spisem z natury, o którym mowa w art.14 ust.5 ustawy) należy wykazać podatek należny wynikający ze spisu z natury i dokonać jego rozliczenia.

Przez okres 12 miesięcy, licząc od dnia likwidacji działalności gospodarczej podatnik będzie miał prawo do zwolnienia z podatku od towarów i usług dostawy towarów z remanentu likwidacyjnego. Oznacza to, iż w tym okresie będzie mogła Pani nabyć/otrzymać w drodze darowizny towary od męża bez podatku VAT należnego a więc i bez podatku naliczonego do odliczenia w Pani działalności.

Natomiast przekazanie Pani przez męża towarów aportem jeżeli zamierza Pani prowadzić działalność jako osoba fizyczna nie jest możliwe, gdyż wkłady niepieniężne (aporty) to wnoszone do spółek handlowych wartości niematerialne (prawa) lub rzeczy.

Aportem mogą być więc rzeczy ruchome (ruchomości), nieruchomości, wierzytelności, patenty, a nawet przedsiębiorstwo jako całość i dotyczy utworzenia lub powiększenia majątku spółki. Ponadto, należy zauważyć, iż w świetle obowiązujących przepisów wniesienie aportu jest czynnością o charakterze odpłatnym i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według zasad ogólnych.

Emilia Wach