Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Metoda podzielonej płatności na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub podatnika zwolnionego

Artykuły | January 7, 2020 | NR 97
0 2591

Jestem czynnym podatnikiem VAT wystawiłem fakturę z zapisem MPP za towary z załącznika nr 15 na rzecz osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej – osoba ta chciała fakturę. Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami od 1 listopada 2019 roku poprawnie wystawiłem fakturę? A jak mam postąpić w sytuacji, gdy będę sprzedawał towar z załącznika nr 15 na rzecz podatnika zwolnionego?

ODPOWIEDŹ 

Czytelnik sprzedając towary z załącznika nr 15 ustawy o VAT na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej wystawia fakturę na żądanie nabywcy na zasadach ogólnych tj. bez zapisu „metoda podzielonej płatności”. Natomiast przy sprzedaż towarów z załącznika nr 15 na rzecz podatnika zwolnionego z VAT, jeżeli łączna wartość faktury przekroczy kwotę 15 tys. zł należy wystawić fakturę z adnotacją „mechanizm podzielonej płatności”. Natomiast podatnik zwolniony będzie musiał zapłacić przy zastosowaniu tego mechanizmu.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług przy sprzedaży towarów lub usług znajdujących się w zał. nr 15 do ustawy udokumentowanych fakturą, której kwota należności ogółem przekracza 15 tys. zł, na fakturze należy zamieścić adnotację „mechanizm podzielonej płatności”. Z kolei sprzedawca lub usługodawca, który wystawi fakturę na rzecz innego podatnika z adnotacją „mechanizm podzielonej płatności” jest obowiązany do przyjęcia płatności kwoty należności z tej faktury z zastosowaniem tego mechanizmu. 
Mechanizm podzielonej płatności dotyczy transakcji dokonywanych wyłącznie pomiędzy przedsiębiorcami, tzw. B2B (Business-to-Business). Oznacza to, że sprzedaż na rzecz konsumenta towarów z załącznika nr 15 do ustawy o VAT będzie dokonywana na ogólnych zasadach.
Natomiast w sytuacji, gdy sprzedaż dokonywana jest na rzecz podatnika zwolnionego z VAT MPP przy spełnieniu pozostałych warunków będzie obowiązywał. Podatnik zwolniony od podatku który nabywa towary lub usługi udokumentowane fakturą z adnotacją „mechanizm podzielonej płatności” zobowiązany jest zatem do  zapłaty należności w ten sposób. Oznacza to, że podatnik zwolniony nabywający towary lub usługi z załącznika nr 15 do ustawy o VAT musi mieć założony firmowy rachunek rozliczeniowy dla którego bank utworzy rachunek VAT.

Ewidencja w deklaracjach: VAT-7(20) sprzedaż ze stawką 23% należy wykazać w poz.19 i 20.
 

Podstawa prawna: art. 108a ust. 1a, ust. 1b, art. 106e ust. 1 pkt 18a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.