Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW , AKTUALNOŚCI , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

February 9, 2018

Miejsce opodatkowania dostawy towarów

0 938

Dostawa towarów, która odbywa się poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 29 grudnia 2017 roku nr 0114-KDIP1-2.4012.547.2017.2.MC

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca (Podmiot A), będący podatnikiem podatku od towarów i usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ma zamiar dokonywać transakcji polegających na przenoszeniu własności towarów w państwie Unii Europejskiej innym niż Polska. Najpierw Podmiot A będzie nabywał towary, na terytorium Unii Europejskiej, ale pozą terytorium Rzeczypospolitej Polskiej np. w Niemczech. Następnie Podmiot A dokona na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska sprzedaży towaru podmiotom posiadającym siedzibę poza terytorium Unii Europejskiej, które nie są podatnikiem podatku od wartości dodanej na terytorium Unii Europejskiej (Podmiot B). Przeniesienie prawa własności towaru na Podmiot B będzie następowało na terytorium tego samego państwa członkowskiego, na którym Podmiot A nabył wcześniej ten towar. Co za tym idzie towar ten będzie cały czas znajdował się na terytorium tego państwa. Cały transport towaru będzie dokonywał się poza granicami Rzeczypospolitej. Podmiot B będzie odpowiedzialny za transport towaru.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą ustalenia czy opisana we wniosku transakcja polegająca na sprzedaży towarów w państwie członkowskim Unii Europejskiej innym niż Polska będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

  2. eksport towarów;

  3. import towarów na terytorium kraju;

  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez terytorium kraju - w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy - rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Odnosząc się do niniejszych wątpliwości Wnioskodawcy wskazać należy, że podatek od towarów i usług jest podatkiem o charakterze terytorialnym, co oznacza, że opodatkowaniu w danym państwie podlegają tylko te czynności, które zostaną uznane za wykonane w tym państwie, a ściślej te czynności, które zostaną uznane za wykonane w danym miejscu. W tym przypadku określenie miejsca świadczenia determinuje miejsce opodatkowania. Stąd też w pierwszej kolejności niezbędne jest ustalenie miejsca dostawy towarów. Aby prawidłowo określić miejsce opodatkowania danej dostawy należy wskazać, gdzie znajduje się towar w momencie dostawy. Określenie miejsca dostawy w przypadku dostawy towarów między podatnikami z różnych państw jest szczególnie istotne, gdyż wskazuje państwo, w którym dana czynność winna zostać opodatkowana. Jak wynika z cytowanych powyżej przepisów miejscem opodatkowania towarów co do zasady jest miejsce (kraj) w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu. Na ustalenie miejsca dostawy nie ma wpływu siedziba dostawcy (podatnika) - istotne jest jedynie miejsce, gdzie towar jest przechowywany i z którego jest przewożony ostatecznie do nabywcy. 

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca (Podmiot A) nabędzie towar na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej innym niż terytorium Polski, a następnie dokona na terytorium tego państwa członkowskiego sprzedaży towaru podmiotowi B (podmiot posiadający siedzibę poza terytorium Unii Europejskiej). Przeniesienie prawa własności towaru na podmiot B będzie następować na terytorium tego państwa członkowskiego, na którym Wnioskodawca nabył ten towar. Podmiot B będzie odpowiedzialny transport towaru. Cały transport towaru będzie dokonywał się poza granicami Rzeczypospolitej.

Zatem w analizowanym przypadku opisana we wniosku transakcja sprzedaży towarów państwie członkowskim Unii Europejskiej innym niż Polska nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów na terytorium Polski.

Podstawa prawna: art. <span style="font-style: normal;"><span style="font-weight: normal;">5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.</span></span>