Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

January 1, 2013

Miejsce opodatkowania usług transportu a miejsce prowadzenia działalności

0 793

Opisane w pytaniu usługi magazynowania i transportu nie można traktować jako jednej usługi kompleksowej, zatem usługa transportu opodatkowana jest według miejsca, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania.

 

 Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 7 września 2012 roku nr IPPP3/443-606/12-2/JK.

Sytuacja podatnika

Spółka posiada siedzibę w Hiszpanii, gdzie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej, nie posiada siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce. Spółka jest również zarejestrowana dla celów podatku od towarów i usług w Polsce dla potrzeb rozpoznawania dokonywanych przez siebie transakcji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, eksportu i importu towarów.

W latach 2010 i 2011 Spółka zlecała produkcję paneli solarnych firmie produkcyjnej w Polsce. Wyprodukowane panele były kierowane do magazynów na terenie kraju, gdzie miały się znajdować do momentu ich wysyłki do nabywców w różnych krajach Unii Europejskiej i poza nią. Ponieważ Spółka nie posiadała i nie posiada własnego magazynu w Polsce - zlecała i nadal zleca usługi magazynowania podmiotom trzecim - usługodawcom. Na usługi magazynowania składają się następujące elementy:

1. rozładunek i przyjęcie na magazyn objętych umową towarów dostarczanych od producenta;

2. składowanie towarów na paletach i obsługa magazynowa;

3. sortowanie towarów;

4. pakowanie towarów do wysyłki;

5. załadunek towarów na środki transportowe podstawione przez Spółkę;

6. inwentaryzacja towarów.

Dodatkowo, na życzenie Spółki usługodawcy organizowali przewóz towarów z firmy produkcyjnej do magazynu (co stanowiło transport krajowy). Usługodawcy traktowali ww. usługi magazynowania oraz usługi do nich pomocnicze, w tym usługi transportowe (wykazywane na jednej fakturze) jako podlegające opodatkowaniu VAT na terytorium kraju i wystawiali na Spółkę faktury ze stawką VAT w wysokości 23%. Przy czym, jak wskazała Spółka, opisy na fakturach otrzymywanych przez usługodawców umożliwiają oddzielenie opłat za usługi magazynowania (tj. stałą opłatę miesięczną za przechowywanie i obsługę magazynową oraz dodatkowe opłaty za obsługę i dodatkowe opłaty administracyjne) od opłat za transport od producenta do magazynu. Wątpliwości Spółki dotyczą możliwości odliczenia przez nią podatku naliczonego w związku z nabywanymi usługami magazynowania oraz transportu towarów.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W celu rozstrzygnięcia niniejszej kwestii, istotne jest ustalenie, czy nabywane przez Spółkę usługi magazynowania oraz transportu towarów podlegają opodatkowaniu w Polsce. Natomiast w celu określenia, czy dane usługi, podlegają opodatkowaniu w Polsce, należy ustalić miejsce świadczenia tych usług.

Odnosząc się do przedmiotowego zagadnienia najpierw należy stwierdzić czy opisywane we wniosku usługi można uznać za usługi o charakterze kompleksowym, co jak wskazuje w uzasadnieniu własnego stanowiska Wnioskodawca, przesądza o konieczności zastosowania jednolitych konsekwencji podatkowych dla całego kompleksu czynności.

Z orzecznictwa Europejski Trybunał Sprawiedliwości wynika, że w przypadku jednej, złożonej transakcji dane świadczenie musi być uznane za pomocnicze względem świadczenia głównego, jeżeli nie stanowi dla klientów celu samego w sobie, lecz środek służący jak najlepszemu skorzystaniu ze świadczenia głównego (wyrok z dnia 22 października 1998 r. w sprawach połączonych C-308/96 i C-94/97 Madgett i Baldwin).

Mając na uwadze powyższe nie można podzielić stanowiska Spółki, iż przedmiotowe usługi magazynowania, rozładunek i przyjęcie na magazyn objętych umową towarów dostarczanych od producenta, składowanie towarów na paletach i obsługa magazynowa, sortowanie towarów, pakowanie towarów do wysyłki, załadunek towarów na środki transportowe podstawione przez Spółkę, inwentaryzacja towarów a także usługi transportowe świadczone na jej rzecz, stanowią jedno świadczenie złożone, przy czym usługą wiodącą jest usługa przechowywania towarów w magazynie.

W tym przypadku występują dwie odrębne usługi; usługa magazynowania stanowiąca jedno świadczenie złożone wraz z rozładunkiem i przyjęciem na magazyn objętych umową towarów dostarczanych od producenta, składowaniem towarów na paletach i obsługą magazynową, sortowaniem towarów, pakowaniem towarów do wysyłki, załadunkiem towarów na środki transportowe podstawione przez Spółkę, inwentaryzacją towarów oraz usługa transportowa.

Zatem, nabywane przez Spółkę usługi magazynowe – jako ściśle związane z możliwą do zlokalizowania co do miejsca jej położenia nieruchomością (magazynem), stanowią usługi związane z nieruchomościami, dla których zgodnie z art. 28e ustawy miejscem świadczenia, a tym samym i opodatkowania jest miejsce położenia nieruchomości, czyli w tym przypadku Polska.

Natomiast miejsce świadczenia nabywanych przez Spółkę usług transportowych należy ustalić na podstawie zasady ogólnej, wyrażonej w art. 28b ust. 1 ustawy, bowiem dokonując analizy tego przepisu stwierdzić należy, że zawarte w nim wyłączenia nie będą miały zastosowania względem nabywanych przez Spółkę usług transportowych. Zgodnie z tym przepisem, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, a więc w przedmiotowym przypadku miejscem opodatkowania usług nabywanych przez Spółkę będzie terytorium Hiszpanii, tj. miejsce gdzie usługobiorca posiada siedzibę. Tym samym, nabywane przez Spółkę usługi transportowe nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.

Podstawa prawna: art. 28b ust. 1, 28e ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.