Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT

September 1, 2015

Miejsce opodatkowania usług transportu towarów

0 1053

Polski podatnik VAT świadczy usługę przewozu towarów na terytorium Niemiec dla podatnika VAT niemieckiego (ale nie zarejestrowanego dla podatku VAT-UE). Usługa wykonywana jest całkowicie na terytorium Niemiec. Jak polski podatnik ma opodatkować VAT taką usługę (podlega zwolnieniu i opodatkowaniu przez usługobiorcę w kraju gdzie usługobiorca ma siedzibę?). Czy na FV ma być adnotacja ODWROTNE OBCIĄŻENIE? Jak taką usługę wykazać w deklaracji VAT 7 i czy należy ją wykazywać w VAT-UE?

ODPOWIEDŹ

Miejsce świadczenia opisanych w pytaniu usług transportowych, świadczonych na rzecz podatnika niemieckiego znajduje się w miejscu siedziby usługobiorcy, czyli w Niemczech. Polski podatnik powinien na rzecz podatnika niemieckiego wystawić fakturę bez podatku VAT wraz z dopiskiem „odwrotne obciążenie”. Transakcję tę należy wykazać w deklaracji VAT-7 oraz w informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach VAT-UE.

UZASADNIENIE

Miejsce świadczenia usług transportu towarów świadczonych na rzecz podatnika ustala się w oparciu o przepis szczególny art. 28f ust.1a ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU), a jeśli świadczone usługi nie spełniają kryteriów zawartych w przepisie szczególnym, wówczas znajduje zastosowanie przepis ogólny art. 28b UPTiU.

Zgodnie z brzmieniem art. 28f ust.1a UPTiU, miejscem świadczenia usług transportu towarów na rzecz podatnika:

  1. posiadającego na terytorium kraju siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego są świadczone te usługi, a w przypadku braku takiej siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej posiadającego na terytorium kraju stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, jeżeli transport ten jest wykonywany w całości poza terytorium Unii Europejskiej, jest terytorium znajdujące się poza terytorium Unii Europejskiej;

  2. posiadającego na terytorium państwa trzeciego siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego są świadczone te usługi, a w przypadku braku takiej siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej posiadającego na terytorium państwa trzeciego stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, jeżeli transport ten jest wykonywany w całości na terytorium kraju, jest terytorium kraju.

Ponieważ świadczona przez polskiego podatnika usługa transportowa nie spełnia żadnego z powyższych kryteriów, oznacza to, że do ustalenia miejsca opodatkowania usługi należy przyjąć zasadę ogólną zawartą w art. 28b. Z przepisu tego wynika, że miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, a w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku gdy podatnik będący usługobiorcą nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

Z treści pytania wynika, że usługobiorca jest podatnikiem (firmą) z siedzibą w Niemczech, stąd też usługa transportowa wykonana przez Czytelnika na rzecz podatnika niemieckiego ma miejsce opodatkowania w Niemczech. Nie ma w tym przypadku znaczenia fakt, że podatnik niemiecki nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT-UE w Niemczech. Na niemieckim podatniku ciąży obowiązek rozliczenia podatku VAT należnego od tej transakcji. Ponieważ usługa transportowa nie jest opodatkowana w Polsce, to w tej sytuacji Polski podatnik powinien wystawić fakturę bez podatku VAT z dopiskiem „ odwrotne obciążenie” (art. 106e ust.1 pkt.18 UPTiU).

Transakcję tę należy wykazać w pozycji 11 deklaracji VAT-7 „dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju" oraz w pozycji 12 „w tym świadczenie usług o których mowa w art.100 ust.1 pkt.4 ustawy”.

Dodatkowo należy powyższą transakcję zamieścić w informacji podsumowującej o dokonanych transakcjach wewnątrzwspólnotowych VAT-UE w części E zawierającej informacje o wewnątrzwspólnotowym świadczeniu usług.

Dorota Mróz

Biegły Rewident