Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG , AKTUALNOŚCI , MIEJSCE ŚWIADCZENIA (art. 22-28)

September 5, 2018

Miejsce opodatkowania usługi wystawiania się na targach w Niemczech

0 1725

Nabycie od niemieckiej spółki kompleksowej usługi związaną z targami stanowi dla import usług, a w konsekwencji podlega opodatkowaniu na terytorium Polski.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 10 sierpnia 2018 roku nr 0112-KDIL1-3.4012.405.2018.1.KB

Sytuacja Podatnika

Spółka zajmuje się handlem maszynami rolniczymi. W celu pozyskania nowych klientów Spółka wystawia się na targach rolniczych w Niemczech. Za miejsce wystawiennicze, czyli plac (łąka) o powierzchni 1300 m2, na którym są prezentowane maszyny rolnicze Spółka płaci dla niemieckiej spółki organizującej targi opłatę za każdy metr kwadratowy powierzchni. Na fakturze otrzymanej od niemieckiego kontrahenta jest także doliczona opłata za prąd, sprzątanie końcowe oraz umieszczenie danych firmy w katalogu firm, które biorą udział w targach. Na wynajętym placu Spółka we własnym zakresie musi zorganizować stoisko. Przywożone są z Polski i rozstawiane na placu, będące własnością Spółki namioty, stoły, krzesła, banery reklamowe, flagi reklamowe.

Czy należy wykazać import usług i opodatkować w Polsce tę transakcję – zgodnie z art. 28b ustawy VAT? Czy też – transakcja jako usługa związana z nieruchomościami – powinna być opodatkowana w Niemczech – zgodnie z art. 28e ustawy VAT?

Stanowisko Dyrektora

Co do zasady, dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług każde świadczenie powinno być traktowane jako odrębne i niezależne, jednak w sytuacji gdy jedna usługa obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia kilka świadczeń, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Usługa złożona zawiera zatem kilka czynności (usług), z tym że jedna z nich jest usługą zasadniczą przeważającą, nadającą danej usłudze jej główny charakter, przy czym wszystkie zmierzają do bezpośredniego zaspokojenia określonej potrzeby zamawiającego wskazanej w umowie. Aby móc wskazać, że dana usługa jest usługą złożoną, winna składać się ona z różnych świadczeń, których realizacja prowadzi jednak do jednego celu.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powyższe wyroki TSUE należy stwierdzić, że w opisanym przypadku mamy do czynienia ze świadczeniem na rzecz Spółki usługi mającej charakter usługi złożonej. Usługą zasadniczą w niniejszej sprawie jest wykonanie usługi związanej z targami. Zatem w przedmiotowej sprawie nie dochodzi wyłącznie do wynajmu powierzchni wystawienniczej, lecz do kompleksowego świadczenia na rzecz Spółki, gdzie każde z opisanych świadczeń stanowi element złożonej usługi związanej z targami, która nie powinna być sztucznie dzielona do celów podatkowych.

W przypadku usług, dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług, istotnym jest ustalenie miejsca ich świadczenia, ponieważ od określenia miejsca świadczenia zależy miejsce ich opodatkowania. Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług regulują przepisy art. 28a do 28o ustawy. Zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy – miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.

Biorąc pod uwagę przedstawiony opis spraw oraz powołane przepisy należy stwierdzić, że miejscem świadczenia nabywanej przez Spółkę usługi związanej z targami nie jest miejsce położenia nieruchomości. Nie można uznać ww. usługi za związaną z nieruchomością, ponieważ sama nieruchomość w tym przypadku nie stanowi centralnego elementu świadczenia, gdyż takim jest udział w zagranicznej wystawie, a udostępnienie Spółce przez niemieckiego kontrahenta powierzchni wystawienniczej nie prowadzi do zmiany prawnej lub fizycznej tej nieruchomości.

Zakres nabywanej przez Spółkę usługi związanej z uczestnictwem w targach należy ujmować szerzej niż przez pryzmat samego udostępnienia powierzchni wystawienniczej. W przedmiotowej sprawie nie dochodzi wyłącznie do wynajmu samej powierzchni wystawienniczej, który mógłby być kwalifikowany jako usługa związana z nieruchomością (tj. miejscem, gdzie fizycznie targi są organizowane – w przedmiotowej sprawie w Niemczech), lecz w istocie ma miejsce świadczenie złożonej usługi związanej z targami na rzecz Spółki.

Reasumując, Spółka ma obowiązek wykazać import usług i opodatkować w Polsce nabywaną usługę związaną z targami rolniczymi, stosownie do art. 28b ustawy. Transakcja ta nie powinna być opodatkowana w Niemczech – jako usługa związana z nieruchomościami – zgodnie z art. 28e ustawy.

Podstawa prawna: art. 28b ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.