Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , AKTUALNOŚCI , MIEJSCE ŚWIADCZENIA (art. 22-28)

January 5, 2018

Miejsce świadczenia usług naprawy wykonywanych na rzecz kontrahenta unijnego

0 1434

Usługa naprawy formy wtryskowej, należącej do kontrahenta unijnego, posiadającego siedzibę działalności znajdującą się poza terytorium Polski - na terenie UE, uprawnia do zastosowania stawki VAT „np”.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 16 listopada 2017 roku nr 0115-KDIT1-2.4012.705.2017.1.DM

Sytuacja Podatnika

Sp. z o.o. jest przedsiębiorstwem zajmującym się przetwórstwem tworzyw sztucznych, często wykorzystującym do tego celu formy wtryskowe będące własnością klienta.

Opisywane zdarzenie przyszłe dotyczy formy wtryskowej należącej do kontrahenta zagranicznego/unijnego. Istnieje możliwość pojawienia się usterek podczas produkcji detali lub konieczność dokonania zmian w formie wtryskowej, za które poniesionym kosztem Spółka chciałaby obciążyć właściciela formy, czyli unijnego klienta Spółki.

Jaka stawka VAT powinna zostać zastosowana dla obciążenia kosztami naprawy/zmian w formie wtryskowej kontrahenta/nabywcy unijnego, biorąc pod uwagę fakt, że opisywany środek trwały nie przekroczy granicy kraju w okresie wykonywania usługi, tylko w bliżej nieokreślonym późniejszym terminie?

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.

W świetle regulacji przepisu art. 28b ust. 2 ustawy, w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Dla celów określenia miejsca świadczenia usług, ustawodawca odrębnie zdefiniował pojęcie podatnika.

Powołany przepis wprowadza drugą definicję podatnika do ustawy o podatku od towarów i usług. Definicja ta ma zastosowanie tylko w przypadku ustalenia miejsca świadczenia usług. Podatnikiem według tej regulacji, jest osoba wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą. Ustawodawca odwołuje się do definicji działalności gospodarczej ustalonej w art. 15 ust. 2 ustawy. Za podatników są uznawane również podmioty wykonujące działalność gospodarczą zgodnie z regulacjami innych państw członkowskich oraz państw trzecich.

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz treści przywołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że w przypadku gdy nabywcą przedmiotowej usługi będzie podatnik, o którym mowa w art. 28a ustawy, który posiada siedzibę swojej działalności poza terytorium Polski, tj. na terenie Unii Europejskiej, miejsce świadczenia usług należy ustalić zgodnie z ogólną zasadą dotyczącą ustalania miejsca świadczenia usług, o której mowa w art. 28b ust. 1 ustawy. Tym samym, przedmiotowe usługi nie podlegają opodatkowaniu w Polsce lecz w kraju, w którym klient posiada siedzibę działalności gospodarczej. Zatem Wnioskodawca nie będzie zobowiązany w Polsce do rozliczenia podatku z tytułu świadczenia przedmiotowych usług. W konsekwencji, względem przedmiotowych usług nie znajdą zastosowania stawki podatku przewidziane w ustawie o podatku od towarów i usług.

Zatem, w analizowanej sprawie faktura wystawiona przez Wnioskodawcę na rzecz kontrahenta posiadającego siedzibę na terytorium Unii Europejskiej może nie zawierać stawki i kwoty podatku oraz sumy wartości sprzedaży netto, natomiast powinna zawierać adnotację „odwrotne obciążenie”.

Podstawa prawna: art. 28a, art.28b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.