Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG , BUDOWNICTWO

March 31, 2014

Miejsce świadczenia usług pośrednictwa handlowego przy świadczeniu usług remontowych

0 978

Proszę o poradę odnośnie faktury wystawionej przez kontrahenta VAT UE ze Szwecji. Faktura powinna być wystawiona na usługę wynagrodzenia prowizyjnego od pośrednictwa handlowego (nie finansowego). Wystawiono ją z 9% VAT na rzecz polskiego odbiorcy (też VAT-owiec UE). Czy postąpiono prawidłowo? Jak rozliczyć taką fakturę?

ODPOWIEDŹ

Z informacji uzyskanej podczas rozmowy telefonicznej wiemy, że usługa świadczona przez kontrahenta ze Szwecji jest usługą pośrednictwa dotyczącego remontu nieruchomości.

Zgodnie z zasadą ogólną, wynikającą z art.28b ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług miejscem świadczenia usług w przypadku ich świadczenia na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Od tej zasady są wyjątki, a jednym z nich jest wynikająca z art.28e ustawy zasada, zgodnie z którą miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości. Zatem kluczową sprawą dla udzielenia odpowiedzi na Pani pytanie jest ustalenie, czy usługa pośrednictwa dotyczącego remontu nieruchomości jest usługą związaną z nieruchomością, opodatkowaną w miejscu położenia nieruchomości.

Odpowiedzi na pytanie jakie usługi można uznać za związane z nieruchomościami należy szukać w prawie Wspólnotowym. Rozporządzenie wykonawcze Rady (UE) nr 1042/2013 z dnia 7 października 2013 roku zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 282/2011 w odniesieniu do miejsca świadczenia usług wprowadza podsekcję 6a, która definiuje usługi związane z nieruchomościami. Zgodnie z wprowadzonym przez nowelizację art.31a rozporządzenia wykonawczego, usługi związane z nieruchomościami, opodatkowane w miejscu położenia nieruchomości, obejmują jedynie te usługi, które mają wystarczająco bezpośredni związek z daną nieruchomością. Dzieje się tak w sytuacji, gdy:

a) usługi wywodzą się z nieruchomości, a dana nieruchomość stanowi element składowy usługi i jest elementem centralnym oraz niezbędnym z punktu widzenia świadczonych usług;

b) są świadczone w odniesieniu do nieruchomości lub dla niej przeznaczone i mają na celu zmianę prawnego lub fizycznego stanu nieruchomości.

W myśl powyższego przepisu usługi remontu nieruchomości są niewątpliwie usługami związanymi z nieruchomością, jednak usługi pośrednictwa handlowego (pośrednictwa przy świadczeniu usług remontowych) moim zdaniem do takich usług nie mogą być zaliczone. Usługi te nie zostały również wymienione w liście usług związanych z nieruchomościami, zawartej w nowelizacji. Przepisy art.31a i 31b rozporządzenia wejdą wprawdzie w życie dopiero 1 stycznia 2017 roku, jednakże już teraz mogą stanowić cenną wskazówkę przy definiowaniu tego rodzaju usług.

Do przedmiotowej usługi nie będzie miał również zastosowania art.28d ustawy o VAT, określający jako miejsce świadczenia usług pośrednictwa miejsce, w którym dokonywana jest podstawowa transakcja, gdyż przepis ten dotyczy usług świadczonych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, a w opisanym przypadku usługa świadczona jest na rzecz podatnika.

Podsumowując, miejscem świadczenia opisanej usługi jest kraj siedziby usługobiorcy, a zatem Polska. Dostawca nie powinien naliczać na fakturze podatku, ale dla nabywcy usługa ta, zgodnie z art.2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, będzie stanowiła import usług. W związku z tym, usługobiorca powinien poprosić usługodawcę o wystawienie faktury korygującej i odjęcie naliczonego wcześniej szwedzkiego VAT. Gdyby dostawca odmówił wystawienia korekty, powinniście Państwo również rozpoznać import usług, przyjmując jako podstawę opodatkowania całą wartość faktury, razem z podatkiem. Możecie Państwo odliczyć podatek naliczony z tytułu importu usług, ale szwedzki podatek nie podlega odliczeniu w Polsce.

Ewa Konarska