Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , AKTUALNOŚCI

November 30, 2017

Miejsce świadczenia usług w ramach modelu logistycznego "dropshipping"

0 1051

Miejscem świadczenia usług wykonanych w ramach modelu logistycznego "dropshipping" jest siedziba działalności usługobiorcy.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 16 października 2017 roku nr 0112-KDIL1-3.4012.333.2017.1.KM

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca zamierza skorzystać z modelu logistycznego „Dropshipping” (model logistyczny sprzedaży przez internet polega na przeniesieniu procesu wysyłki towaru na dostawcę). W tym modelu występują trzy firmy:

  • Zagraniczny kontrahent będący dostawcą produktów. Zagraniczny kontrahent jest firmą zarejestrowaną w Chinach, spełnia definicję podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy, ale nie posiada na terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności ani oddziału.

  • Zagraniczny klient biznesowy będący zakupującym i odbiorcą towaru. Zagraniczny klient biznesowy jest firmą zarejestrowaną na Ukrainie, spełnia definicję podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy, ale nie posiada na terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności ani oddziału.

  • Pośrednik (najczęściej w tym modelu logistycznym jest to sklep internetowy), czyli Wnioskodawca. Jest on zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT w Polsce, ale nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT UE. 

Rola Wnioskodawcy sprowadza się do zbierania zamówień i przesyłania ich do dostawcy (Chiny), który realizuje wysyłkę towaru do klienta (Ukraina). Przesyłanie towaru odbędzie się drogą morską do Odessy bezpośrednio do klienta (Ukraina). W żadnym momencie nie dochodzi do przeniesienia na Wnioskodawcę prawa do rozporządzania jak właściciel towarem, w zakupie którego on pośredniczy. Wnioskodawca nie staje się właścicielem towaru, w zakupie którego pośredniczy i w związku z tym nie przenosi dalej prawa do rozporządzania jak właściciel na firmę z Ukrainy, która przekazuje gotówkę na rachunek Wnioskodawcy. Własność towaru jest przenoszona bezpośrednio przez dostawcę chińskiego na klienta biznesowego z Ukrainy.

Transakcję będą dokumentowały następujące dokumenty:

  • Umowa sprzedaży – stronami umowy będzie sprzedawca (firma z Chin) i zakupujący (firma z Ukrainy) ze wskazaniem, że zapłata będzie dokonana z wykorzystaniem Wnioskodawcy.

  • Faktura eksportowa – wystawcą będzie zagraniczny kontrahent (firma z Chin) dla zagranicznego klienta (firma z Ukrainy).

  • Nakaz zapłaty – wystawcą będzie Wnioskodawca na zagranicznego klienta biznesowego (firma z Ukrainy) na kwotę 1 mln euro i ta kwota wpłynie na konto firmy Wnioskodawcy.

  • Faktura eksportowa – wystawcą będzie Wnioskodawca na zagranicznego kontrahenta (firma z Chin) na kwotę prowizji netto, a następnie prześle firmie chińskiej kwotę 1 mln euro pomniejszoną o wartość faktury eksportowej prowizyjnej.

Czy miejscem świadczenia usługi pośrednictwa przez Wnioskodawcę na rzecz kontrahenta z Chin jest Polska według art. 28b ustawy?

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.

Do powołanej w art. 28b ust. 1 ustawy zasady ogólnej, ustawodawca przewidział szereg zastrzeżeń, wskazując szczególne zasady ustalania miejsca świadczenia usług. Jednakże w przedmiotowej sprawie nie mają one zastosowania.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca będzie świadczył usługę pośrednictwa na rzecz podatnika – kontrahenta z Chin. Wobec powyższego, miejscem świadczenia usługi pośrednictwa wykonywanej przez Wnioskodawcę na rzecz kontrahenta z Chin – na podstawie art. 28b ustawy – będzie siedziba działalności gospodarczej kontrahenta z Chin, tym samym usługa ta nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce podatkiem od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 28b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.