Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI

February 20, 2017

Miejsce świadczenia usług związanych z nieruchomościami

0 1006

Świadczenie na terytorium Niemiec usługi polegającej na wykonywaniu przyłączy do posesji podlega opodatkowaniu w Niemczech.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 27 stycznia 2017 roku nr 3063-ILPP1-3.4512.167.2016.2.PR

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca wykonuje usługę dla zleceniodawcy z siedzibą w Niemczech. Teren wykonywania usługi to obszar ulic miasta (...), wraz z wykonywaniem przyłącza do konkretnych posesji i w niektórych przypadkach z wejściem okablowania do budynku. Usługa polega na układaniu w ulicy rury osłonowej do instalacji na potrzeby przyłączy telewizyjnych, internetowych oraz telefonicznych. W ramach tej usługi jest także przyłączenie kabla koncentrycznego do ww. mediów do wyznaczonych budynków.

Czy faktura sprzedaży dla generalnego zleceniodawcy (firmy z Niemiec z siedzibą w Niemczech) powinna być wystawiona jako faktura niepodlegająca VAT w Polsce? Na fakturze powinna być adnotacja odwrotne obciążenie? Czy faktura sprzedaży powinna być przez Wnioskodawcę wystawiona ze stawką 0% VAT i ujęta w deklaracji VAT-UE? W której pozycji deklaracji VAT-7(17) Wnioskodawca powinien wykazać ww. sprzedaż?

Stanowisko Dyrektora

Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług regulują przepisy art. 28a do 28o ustawy. Jednakże w odniesieniu do pewnych kategorii usług, przepisy dotyczące podatku od towarów i usług wprowadzają szczególne regulacje dotyczące miejsca świadczenia. Jedną z takich kategorii są usługi związane z nieruchomościami.

I tak, zgodnie z art. 28e ustawy – miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

Podstawową kwestią w przedmiotowej sprawie jest zatem ustalenie, czy usługę polegającą na układaniu w ulicy rury osłonowej do instalacji na potrzeby przyłączy telewizyjnych, internetowych oraz telefonicznych z przyłączeniem kabla koncentrycznego do ww. mediów do wyznaczonych budynków należy uznać za usługę związaną z nieruchomością.

Wskazać trzeba, że jak najbardziej uzasadnione jest powiązanie usług związanych z nieruchomością z lokalizacją samej nieruchomości, ponieważ dane usługi są konsumowane (wykorzystywane) właśnie w miejscu położenia nieruchomości.

Mając na uwadze opis sprawy należy stwierdzić, że świadczona przez Wnioskodawcę usługa ma charakter usługi związanej z nieruchomością (art. 31a ust. 2 lit. d rozporządzenia 282/2011). Tym samym miejsce jej świadczenia ustalane jest na podstawie art. 28e ustawy, zgodnie z którym miejscem świadczenia usługi związanej z nieruchomością jest miejsce jej położenia. Oznacza to, że usługa świadczona przez Wnioskodawcę na nieruchomości znajdującej się na terytorium Niemiec nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju.

Podsumowując, świadczona przez Wnioskodawcę usługa ma charakter usługi związanej z nieruchomością, tym samym miejsce jej świadczenia ustalane jest na podstawie art. 28e ustawy. W konsekwencji świadczona przez Wnioskodawcę na rzecz generalnego zleceniodawcy usługa podlega opodatkowaniu w kraju siedziby nabywcy, tj. w Niemczech. Wnioskodawca powinien wystawić fakturę VAT nie doliczając na niej podatku VAT, z adnotacją „odwrotne obciążenie”. Natomiast obowiązek składania informacji podsumowującej dotyczy tylko podatników dokonujących usługi, do których stosuje się art. 28b.

Podsumowując, Wnioskodawca nie jest zobowiązany ujmować w informacji podsumowującej (deklaracji VAT-UE) świadczonej usługi na rzecz zleceniodawcy z terytorium Niemiec. Jest natomiast zobowiązany wykazać tę usługę w deklaracji VAT-7, w poz. 11.

Podstawa prawna: art. 28e ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.