Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

MIEJSCE ŚWIADCZENIA (art. 22-28)

January 30, 2012

Miejsce świadczenia usług związanych z targami

0 929

W przypadku nabywania odrębnych usług nie stanowiących usług organizacji targów, ustalając miejsce ich opodatkowania należy odnieść się do każdej usługi z osobna.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej numer IPTPP2/443-470/11-4/JN z 21 listopada 2011 roku

Sytuacja podatnika

Spółka, wspólnie z niemieckim kontrahentem - spółką zależną uczestniczyła w targach. Wydatki związane z uczestnictwem poniosła Spółka. Obejmowały one następujące pozycje: opłata za powierzchnię wystawienniczą (powierzchnia kryta niezabudowana), przygotowanie grafik targowych, wykonanie zabudowy stoiska wystawienniczego, usługi hotelowe i gastronomiczne.

Część kosztów przypada na niemiecką spółkę zależną, którymi Spółka obciążyła ją w drodze refakturowania. W jednej fakturze VAT znalazła się opłata za powierzchnię wystawienniczą, przygotowanie grafik targowych i wykonanie zabudowy stoiska od wartości netto poniesionych wydatków i bez polskiego podatku VAT. Spółka umieściła na tej refakturze adnotację, iż usługobiorca zobowiązany jest do rozliczenia podatku VAT. W przypadku usług hotelowych i gastronomicznych Spółka refakturowała na jednej fakturze koszty i naliczyła polski podatek VAT zgodny ze stawką na fakturach pierwotnych. W związku z powyższym zadano pytania:

1. Czy prawidłowo Spółka ustaliła, że zgodnie z art. 28b ustawy o VAT miejscem opodatkowania refakturowanych na spółkę niemiecką opłat za powierzchnię wystawienniczą, przygotowanie grafik targowych oraz wykonanie zabudowy stoiska jest kraj siedziby usługobiorcy, tj. Niemcy?

2. Czy prawidłowo Spółka ustaliła, że zgodnie z art. 28e i 28i ustawy o VAT miejscem opodatkowania usług gastronomicznych i hotelowych będzie miejsce faktycznie świadczonych usług, tj. Polska?

Uzasadnienie Dyrektora Izby Skarbowej

Usługi wynajmu zabudowanej lub niezabudowanej powierzchni wystawienniczej opodatkowane są zgodnie z art. 28e ustawy o podatku od towarów i usług. Aby przedsiębiorca mógł zaprezentować swoją ofertę, musi dysponować prawem do pewnej powierzchni wystawienniczej, znajdującej się w danym budynku, zabudowanej stoiskiem. A zatem w sytuacji nabycia usługi wynajmu powierzchni wystawienniczej wraz z wykonaniem zabudowy stoiska, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce położenia nieruchomości, na której organizowane są targi. Skoro przedmiotowa nieruchomość jest położona na terytorium kraju, to przedmiotowa usługa podlega opodatkowaniu w Polsce.

Także miejscem opodatkowania usługi hotelowej jest miejsce położenia nieruchomości w myśl art. 28e ustawy, w tym przypadku na terytorium kraju. Z kolei usługi polegające na przygotowaniu grafik targowych wyłączone są z kategorii usług związanych z nieruchomością. W związku z tym podlegają opodatkowaniu na terytorium państwa gdzie usługobiorca posiada siedzibę, zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy, tj. na terytorium Niemiec.

Odnosząc się natomiast do usługi gastronomicznej należy stwierdzić, iż, zgodnie z art.28i ust.1 ustawy o VAT, miejscem opodatkowania tej usługi jest miejsce, w którym usługa jest faktycznie wykonana. Przedmiotowa usługa gastronomiczna wykonana była faktycznie na terytorium kraju, czyli podlega opodatkowaniu w Polsce. Zainteresowany przy fakturowaniu usługi wynajmu powierzchni wystawienniczej wraz z wykonaniem zabudowy stoiska, usługi hotelowej i gastronomicznej jest zobowiązany do naliczenia podatku od towarów i usług, według stawki właściwej obowiązującej na terytorium kraju.

Podstawa prawna: art.28b ust.1, art.28e, art.28i ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.