Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18)

March 4, 2015

Miejsce świadczenia usługi cash-poolingu

0 875

W sytuacji gdy Bank w Londynie świadczy na rzecz pozostałych uczestników cash-poolingu usługę zarządzania środkami pieniężnymi, wówczas Polski uczestnik transakcji winien rozpoznać u siebie import usług i rozliczyć podatek.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 5 lutego 2015 roku nr IBPP2/443-1054/14/ICz

Sytuacja Podatnika

Z. Sp. z o.o. zawarł dwustronną umowę „wspólnego zarządzania środkami pieniężnymi” ze spółką B. GmbH, na podstawie której przystąpił do systemu wspólnego zarządzania płynnością finansową (tzw. cash-pooling), który został wdrożony w ramach grupy kapitałowej B.

Funkcję Pool Leadera, tj. koordynatora systemu zarządzania płynnością finansową w ramach struktury cash-poolingu pełni B. GmbH, który działa jako centrum finansowo-rozliczeniowe Grupy. Pool Leader jest niemieckim rezydentem podatkowym (Uczestnik posiada aktualny certyfikat rezydencji podatkowej Pool Leadera) i podmiotem powiązanym kapitałowo ze Spółką w rozumieniu art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. jest jej spółką „prababką”. W celu wdrożenia systemu cash-poolingu, Uczestnik i Pool Leader zawarli z bankiem X. Bank z siedzibą w Niemczech i współpracującym z nim Bankiem Y..z siedzibą w Polsce oraz z C. L. i współpracującym z nim Bankiem H.SA w Polsce umowy typu cash-poolingu rzeczywistego tzw. cash-poooling zero balancing.

Czy w świetle art. 5 ust. 1 i art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, z perspektywy Spółki, tj. uczestnika wymienionych w stanie faktycznym umów dotyczących struktury cash pooling, czynności w ramach tych umów (np. udostępnianie rachunków, przelewy środków pieniężnych między rachunkami bankowymi, kapitalizacja odsetek) pozostają poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

W ramach wykonywania czynności dotyczących wspólnego zarządzania środkami pieniężnymi będących przedmiotem umowy cash poolingu - jak wynika z opisu sprawy - to Banki świadczą na rzecz pozostałych uczestników usługę zarządzania środkami pieniężnymi.

Wnioskodawca w zaistniałej sytuacji spełnia warunki określone w art. 17 ust. 1 pkt 4 i i powinien rozpoznać u siebie import usług i opodatkować nabytą usługę. Przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, wskazuje, że podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki: a.usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4, b.usługobiorcą jest: w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4, w pozostałych przypadkach - podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4. Zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy, w przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 4, 5, 7 i 8, usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego. Tym samym usługobiorcą usług wykonywanych w ramach umowy cash poolingu przez ww. Banki U. oraz C. L. jest (będzie) Wnioskodawca, który spełnia warunki określone w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, a zatem w niniejszym przypadku rozpozna on po swojej stronie import usług, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego na terytorium Polski.

W konsekwencji, Wnioskodawca z tytułu nabycia usług wykonywanych przez U. z siedzibą w Niemczech oraz C. L. z siedzibą w Wielkiej Brytanii, w ramach „Umowy cash poolingu” będzie zobowiązany do rozliczenia podatku od towarów i usług na zasadzie importu usług.

Podstawa prawna: art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.