Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI

March 31, 2017

Miejsce świadczenia usługi wizualizacji nieruchomości

0 947

Miejscem świadczenia usługi wizualizacji nieruchomości nabytej od podmiotu nie prowadzącego na terytorium kraju działalności gospodarczej jest kraj nabywcy usługi.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej z dnia 8 marca 2017 roku nr 2461-IBPP4.4512.3.2017.1.PK.

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca zajmującą się tworzeniem projektów architektonicznych nieruchomości. Wnioskodawca otrzymuje zlecenia świadczenia usług architekta od podmiotów polskich jak i zagranicznych. Jednym z elementów usługi wykonania projektu architektonicznego jest przygotowanie wizualizacji projektowanej nieruchomości. Wnioskodawca nabywa od Wykonawcy (osobie fizycznej wykonującej działalność gospodarczą zarejestrowaną w Socjalistycznej Republice Wietnamu) usługę wizualizacji określonej nieruchomości. Wykonawca na podstawie otrzymanego zlecenia przygotowuje model 3D takiej nieruchomości wraz z rzutami wewnętrznymi jak i zewnętrznymi.

Jakie jest miejsce świadczenia usługi przygotowania wizualizacji nieruchomości w myśl ustawy o podatku od towarów i usług?

Stanowisko Dyrektora

Przenosząc przedstawiony stan faktyczny na grunt analizowanych przepisów w pierwszej kolejności należy zastrzec, że art. 28e ustawy jest przepisem szczególnym, którego zakres nie może być interpretowany rozszerzająco. Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem zarówno sądów krajowy jak i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej za usługi związane z nieruchomości nie może zostać uznane każde świadczenie usług, które pozostaje w jakimkolwiek, nawet niewielkim związku z nieruchomością. Jedynie świadczenie usług, które pozostaje w bezpośrednim związku z nieruchomością, mieścić się będzie w zakresie usług związanych z nieruchomościami. Ponadto - aby miała zastosowanie norma określona w art. 28e ustawy – konieczne jest by dane świadczenie było związane z wyraźnie określoną nieruchomością i aby przedmiotem świadczenia usług była sama nieruchomość.

W świetle powyższego nie sposób uznać opisana we wniosku usługę wizualizacji za usługę związana z nieruchomością. Należy tutaj zauważyć, że tak naprawdę centralnym i nieodzownym element świadczenia jest projekt architektoniczny Wnioskodawcy. To ten projekt określa parametry nieruchomości (budynku/budowli). Z wniosku nie wynika aby na etapie wizualizacji dokonywały były zmiany co do projektu, jak i też nie wynika aby na tym etapie dochodziło do określenia parametrów nieruchomości. Mianowicie Wykonawca wizualizacji nie określa, kubatury, powierzchni zabudowy, wysokość, długość, szerokość, rozmieszczenia pomieszczeń, liczba kondygnacji, kształtu, wielkości, wyglądu, parametrów technicznych (wyrażane w jednostkach miary, wagi, nachylenia etc. (np. ciężaru konstrukcji, odporności przeciwpożarowej)), elementów użytkowych (np. dachu, okna, schodów, balkonu, drzwi) i technicznych. Inaczej mówiąc wizualizacja nie dotyka materii nieruchomości, jest ona jedynie modelem wirtualnym projektu architektonicznego, który to określa parametry nieruchomości. Należy zatem uznać, że związek usługi wizualizacji z daną nieruchomością jest pośredni, który nie ma wpływu na samą nieruchomość.

W konsekwencji należy uznać, że określając miejsce świadczenia przedmiotowej usługi zastosowanie będą miały zasady ogólne określone w art. 28b ustawy.

Podatnikami są również – stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy – osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4,

  2. usługobiorcą jest:

    • w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b – podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4,

    • w pozostałych przypadkach – podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4.

W świetle powyższe należy uznać, że Wnioskodawca - działający jako polski podatnik podatku VAT - nabywający usługę od podmiotu nie prowadzącego na terytorium kraju działalności gospodarczej, winien rozpoznać import przedmiotowej usługi i opodatkować ją w Polsce.

Podstawa prawna: art. 28b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.