Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

May 31, 2016

Miejsce świadczenia wynajmu maszyn wykorzystywanych w Polsce na rzecz kontrahentów z innych krajów

0 1055

Moja firma zajmuje się wynajmem urządzeń, m.in. dla firm z innych krajów, ale urządzenia te są udostępniane na budowach w Polsce. Czy skoro to nieruchomość decyduje o miejscu jej opodatkowania, czy kieruję się statusem wynajmującego podatnika (z Unii, czy spoza)? Np. firma z Włoch wynajmuje urządzenia dla swoich robotników w Polsce i dostarczam im je na budowę w Polsce, ale muszę wystawić fakturę dla włoskiej firmy. Mam też Klientów spoza Unii, jak wówczas postąpić?

ODPOWIEDŹ

Miejscem opodatkowania wynajmu urządzeń dla podatników z Unii i spoza Unii udostępnianych na budowach w Polsce jest terytorium kraju, w którym usługobiorcy posiadają siedzibę. Czynności te nie podlegają opodatkowaniu na terytorium Polski.

UZASADNIENIE

Ogólna zasada dotycząca miejsca opodatkowania przy świadczeniu usług, wyrażona w art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług określa, iż miejscem opodatkowania usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest kraj, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Ustawodawca przewidział jednak wyjątek od tej zasady. W art. 28e ustawy o VAT wskazał, że miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, jest miejsce położenia tych nieruchomości (w praktyce, kraj na terytorium którego te nieruchomości się znajdują).

Pytanie Czytelnika dotyczy sposobu opodatkowania wynajmu urządzeń na budowach w Polsce, dla podmiotów mających siedzibę poza Polską.

W przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomością, przy określaniu miejsca świadczenia takich usług decyduje wyłącznie miejsce położenia nieruchomości, z którą dana usługa jest ściśle związana. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku VAT, bez znaczenia pozostaje fakt, dla jakiego podmiotu dana usługa jest wykonywana oraz gdzie znajduje się siedziba usługodawcy.

Jak wynika z interpretacji i orzeczeń ETS, aby powyższy przepis zastosować, powinien istnieć wystarczająco bezpośredni związek pomiędzy świadczeniem usług a przedmiotową nieruchomością. Aby uznać za miejsce świadczenia miejsce położenia nieruchomości, usługa musi być ścisle powiązana z nieruchomością oraz nieruchomość musi stanowić główny element usługi.

W przypadku usług najmu maszyn, istotą umowy pomiędzy stronami jest najem, a nie wykonanie usługi na nieruchomości. W takich przypadkach nie można zastosować przepisu art.28e ustawy o podatku VAT i ustalając miejsce opodatkowania nie jest ważne, gdzie znajduje się nieruchomość, w której używane są wynajmowane urządzenia.

W pytaniu Czytelnik nie wskazał, jakiego rodzaju urządzenia są przedmiotem najmu. Należy bowiem pamiętać o przepisach ustawy dotyczącej wynajmu środków transportu. W art. 28j ustawy o VAT ustawodawca wskazał, że miejscem opodatkowania usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu jest miejsce, w którym te środki transportu są faktycznie oddawane do dyspozycji usługobiorcy.

Przez krótkoterminowy wynajem środków transportu należy rozumieć ciągłe posiadanie środka transportu lub korzystanie z niego przez okres nieprzekraczający 30 dni.

Niestety polska ustawa o podatku VAT nie definiuje pojęcia środka transportu na potrzeby określania miejsca świadczenia usług. Zgodnie z art 38 rozporządzenia Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 roku ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, „środek transportu” obejmuje pojazdy mechaniczne lub inne, a także innego rodzaju wyposażenie i urządzenia służące do przewozu osób lub rzeczy z miejsca na miejsce, w tym przeznaczone do ciągnięcia, przesuwania lub pchania przez pojazdy, i zasadniczo zaprojektowane oraz faktycznie nadające się do wykorzystania w celu transportu. Tak więc, ustalając w jakim kraju należy opodatkować usługę najmu urzadzeń używanych do budowy, Czytelnik musi zwrócić uwagę, czy urządzenia te nie są środkami transportu.

Reasumując, w przypadku świadczenia usług najmu na rzecz podatników z Unii i spoza Unii (jeżeli urządzenia te nie są środkami transportu), zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca. Czytelnik świadczący usługę najmu wystawia fakturę, w której nie wykazuje stawki i kwoty podatku z adnotacją „odwrotne obciążenie”.

Karol Zen

Podstawa prawna: art. 28b ust.1, art.28e, art.28l, art.106 a ust.2 lit.1, art.106e ust.1 pkt 18 I ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.