Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

March 1, 2018

Nabycie lamp ledowych od kontrahenta z Danii

0 1162

Jesteśmy zarejestrowani do transakcji wewnątrzwspólnotowych oraz do VAT. Nabyliśmy od kontrahenta duńskiego lampy ledowe. Transport odbył się z Danii do Polski. Kontrahent duński wystawił fakturę za dostawę ze swoimi danymi, ale też na tej fakturze widnieje numer NIP z przedrostkiem PL. Czy możemy taką transakcję rozliczyć jako krajową?

ODPOWIEDŹ

Czytelnik powinien rozliczyć transakcję jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

UZASADNIENIE

Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.. Zasada ta ma zastosowanie pod warunkiem, że:

  • a) nabywcą towarów jest podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,

  • b) dokonującym dostawy towarów jest podatnik, o którym mowa w pkt a).

W przedstawionej w pytaniu sytuacji wszystkie w/w warunki zostały spełnione, zatem zakup lamp ledowych od duńskiego kontrahenta stanowi dla Czytelnika wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Nie stanowi w opisanym przypadku przeszkody fakt, że duński kontrahent posługuje się, podobnie jak Czytelnik, numerem VAT-PL. Obowiązek podatkowy z tytułu WNT powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, jeżeli została wystawiona nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy, jeżeli w terminie późniejszym wówczas obowiązek powstaje w 15 dniu miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy. Podstawą opodatkowania jest zapłata, którą kontrahent duński ma otrzymać od Czytelnika z tytułu tej sprzedaży. Czytelnik naliczy podatek VAT należny od tej transakcji, ale również będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego w tej deklaracji pod warunkiem, że otrzyma fakturę dokumentującą nabycie tych towarów w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy oraz uwzględni kwotę podatku należnego w  deklaracji podatkowej, w  której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, nie później niż w  terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w  którym powstał obowiązek podatkowy. Warunkiem skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest oczywiście również związek z czynnościami opodatkowanymi. Transakcję należy również wykazać w informacji podsumowującej VAT-UE. Informacje podsumowujące składa się za okresy miesięczne za pomocą środków komunikacji elektronicznej w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania transakcji.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: VAT-7(17) WNT należy wykazać w pozycji 23 podstawę opodatkowania i w pozycji 24 podatek należny. Natomiast podatek naliczony należy wykazać w pozycji 43 wartość netto i w pozycji 44 podatek naliczony. VAT-UE WNT należy wykazać w części D (informacja o wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów).

Ewa Kot

Podstawa prawna: art.  9 ust. 1, ust. 2, art. 20 ust. 5, art. 30a ust. 1, art. 86 ust. 1, ust. 10, ust. 10b pkt 2 lit.a i lit.b, art. 100 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1221).