Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , VAT NALICZONY , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

February 28, 2012

Nabycie przez bibliotekę materiałów do księgozbioru a WNT

0 1019

Nabycie przez bibliotekę od kontrahenta unijnego materiałów do księgozbioru stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Takie stanowisko wyraził Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 13 stycznia 2012 roku numer IPTPP2/443-646/11-4/JN.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego do Dyrektora Izby Skarbowej zwróciła się biblioteka, która prowadzi działalność zwolnioną od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o podatku od towarów i usług oraz działalność opodatkowaną (m.in. sprzedaż wydawnictw własnych, wynajem sal konferencyjnych, usługi noclegowe). Biblioteka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku VAT.

W ramach prowadzonej działalności kulturalnej Biblioteka dokonuje zakupu materiałów wchodzących w skład księgozbioru, m.in. książek, map, nut, filmów DVD, płyt CD, starodruków, grafik, dokumentów elektronicznych, książek mówionych. Materiały te udostępniane są nieodpłatnie i Biblioteka nie odlicza od ich zakupu podatku VAT oraz nie wykazuje kwoty zakupów w deklaracji VAT-7. Zakupu materiałów do księgozbioru biblioteka dokonuje również w krajach należących do Unii Europejskiej, od podmiotów będących podatnikami podatku od wartości dodanej, i ewidencjonuje je jako zakupy związane z działalnością zwolnioną, od której nie przysługuje prawo do obniżenia podatku VAT. Biblioteka nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT UE.

W związku z powyższym, biblioteka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem czy postępuje słusznie nie uznając transakcji zakupu materiałów do księgozbioru od kontrahenta unijnego jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, ponieważ zakup ten dokonywany jest na cele kulturalne, nie służy działalności gospodarczej i związany jest ze sprzedażą zwolnioną, a podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w całości lub w części i czy powinna dokonać rejestracji w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

W wydanej interpretacji organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem biblioteki, że zakup od kontrahentów z innych krajów Unii Europejskiej materiałów do księgozbioru nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W uzasadnieniu, Dyrektor Izby Skarbowej powołał się na przepisy art.9 ust.1 i ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którymi przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

W świetle art. 9 ust. 2 ustawy, przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:

1. nabywcą towarów jest:

a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej,

a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,

b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a - z zastrzeżeniem art. 10;

2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

Organ podatkowy, opierając się na powyższej definicji, orzekł, że biblioteka, mająca status czynnego podatnika podatku od towarów i usług, również w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych, nabywając materiały do księgozbioru od podatników podatku od wartości dodanej, dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy. W przedmiotowej sprawie, zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej, nie znajdą również zastosowania wyłączenia wynikające z art. 10 ust. 1 ustawy.  W myśl art. 97 ust. 1 ustawy o VAT, biblioteka zobowiązana jest dokonać rejestracji w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Podstawa prawna: art.9 ust.1 i 2, art.10 ust.1, art.97 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.