Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

March 31, 2017

Nabycie towaru w Szwecji i brak jego przemieszczenia do kraju

0 1698

Firma, czynny podatnik podatku od towarów i usług, zakupiła na terytorium Szwecji łóżko. Jednakże łóżko to nie zostało przywiezione do Polski. Wystawiona faktura przez Szwedzką firmę zawiera podatek obowiązujący w tym kraju. Jak należy rozliczyć powyższy zakup. W dalszej kolejności, jak należy rozliczyć refakturę tego łóżka na kontrahenta krajowego.

ODPOWIEDŹ

Brak przemieszczenia towaru z terytorium Szwecji na terytorium kraju powoduje brak możliwości uznania transakcji za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

W omawianej sytuacji mamy do czynienia ze sprzedażą towaru na terytorium Szwecji.

UZASADNIENIE

Z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu tym podatkiem podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (dalej: WNT) za wynagrodzeniem dokonane na terytorium kraju (art. 5 ust.1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług). Aby móc mówić o WNT nabywca musi mieć prawo do rozporządzania towarami jak właściciel, które to towary w wyniku dokonanej dostawy są dostarczone z terytorium Szwecji na terytorium Polski (art. 9 ust. 1 ustawy o VAT). Tym samym w omawianej sytuacji kluczowe jest aby nastąpiło przemieszczenie łóżka z terytorium Szwecji na terytorium Polski. Tylko w takiej sytuacji kupujący może rozpoznać u siebie WNT, a sprzedawca WDT i zastosować stawkę dla tej transakcji w wysokości 0%. W omawianej sytuacji nie nastąpiło WNT, została dokonana sprzedaż na terytorium Szwecji. Sprzedawca zastosował dla tej transakcji stawkę podatku od wartości dodanej w wysokości obowiązującej w jego kraju. Tym samym kupujący nie dokona w Polsce rozliczenia dla celów podatku VAT tej transakcji. Jest ona bowiem neutralna podatkowo na terytorium Polski, nie można dokonać odliczenia w kraju zapłaconego w Szwecji podatku. Również nie wykażemy tej transakcji w deklaracji VAT-7 sporządzanej w kraju.

Jeśli w dalszej kolejności będziemy chcieli refakturować poniesiony wydatek na kontrahenta krajowego będziemy musieli tego dokonać zgodnie z przepisami obowiązującymi w Szwecji. Wynika to z brzmienia art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów dokonana na terytorium kraju. Wspomniane łózko nie zostało dostarczone do Polski, tym samym nie możemy dokonać jego sprzedaży na terytorium kraju. Jego sprzedaż zostanie dokonana na terytorium Szwecji. Również ta transakcja nie podlega opodatkowaniu polskim podatkiem. W celu rozliczenia sprzedaży towaru, które nie zostało przemieszczone na terytorium kraju należy zarejestrować się w Szwecji i zgodnie z obowiązującymi tam przepisami dokonać rozliczenia podatku.

Warto zauważyć, że faktura również powinna być wystawiona zgodnie z przepisami obowiązującymi w Szwecji. W tej sytuacji będzie można również dokonać rozliczenia podatku wynikającego z faktury za nabycie łóżka.

Jeśli jednak okazałoby się, że przepisy obowiązujące w Szwecji nie nakazują wystawienia faktury lub rozliczenia omawianej sprzedaży należy wystawić fakturę zgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju wpisując, iż transakcja nie podlega opodatkowaniu w Polsce (stawka „np”).

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: czynności tej nie wykazuje się w deklaracji VAT.

Agnieszka Kołodziejczak

Podstawa prawna: art. 5 ust.1 pkt 1 i pkt 4, art. 9 ust. 1 ustawy o VAT.