Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , TRANSPORT

July 31, 2016

Nabycie używanego samochodu, winiet oraz poniesione opłaty drogowe w Niemczech a VAT

0 1104

Prowadzę firmę transportową jestem VAT-owcem i posiadam VAT UE. Moje samochody ciężarowe świadczą usługi transportowe na terenie krajów UE najwięcej tras jest na terenie Niemiec skąd otrzymuję faktury za paliwo oraz „obroty zgodne z procedurą samonaliczenia podatku VAT” - opłata za 5 EURO w Niemczech. Kwota euro z faktury 2 po przeliczeniu na PL według kursu wynosi 8,51, po naliczeniu vat należnego i naliczonego od tej kwoty, w której pozycji deklaracji VAT7 mam ją wykazać. Czy to import czy wewnątrzwspólnotowe nabycie usług? Zakupiłem w Niemczech używany samochód osobowy na cele działalnosci gospodarczej i na fakturze wystawionej przez sprzedającego obok kwoty sprzedaży 7.500 euro widnieje adnotacja „MwSt’’, co oznacza?

ODPOWIEDŹ

Podatek od różnych wydatków dokonanych poza terytorium Polski, w tym od zakupu paliwa, używanego do samochodów świadczących usługi transportowe na terytorium Unii Europejskiej nie jest rozliczany w Polsce. Również opłaty za autostradę, zakup winiet nie będą opodatkowane na terytorium Polski.

UZASADNIENIE

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz przede wszystkim, gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Jak wynika z pytania Czytelnik świadczy usługi transportu towarów na terenie Unii Europejskiej, głównie na terytorium Niemiec. Pytanie dotyczy rozliczenia dokonanych zakupów, głównie zakupu paliwa poza terytorium Polski, poniesionych opłat drogowych, a także zapisu na fakturze zakupu samochodu z Niemiec „MwST”.

Podczas świadczenia usług transportowych poza granicami kraju u podatników pojawia sie problem z odliczeniem podatku naliczonego od zakupów poniesionych w innych krajach. Należy pamiętać o tym, że aby rozliczyć WNT jednym z warunków jest przemieszczenie towaru na terytorium Polski.

Paliwo do pojazdu jest zgodnie z przepisami ustawy o podatku VAT towarem. Jednak w przypadku gdy kierowca w związku z wyjazdem poza granice kraju nabywa paliwo wlewane bezpośrednio do baku samochodu, które będzie służyło przemieszczaniu się samochodu poza granicami kraju, zakup ten nie będzie stanowił WNT.

W takim przypadku zakup paliwa za granicą będzie zaliczany do kosztów w kwocie brutto. Wprawdzie na dowodach zakupu będzie widniała naliczona wartość podatku VAT, który został opłacony za granicą, jednak nie podlega on odliczeniu w Polsce.

Odnośnie ponoszenia opłat drogowych lub zakupu winiet mamy do czynienia ze świadczeniem usług. Zarówno opłaty drogowe, winiety itp. są dokumentem potwierdzającym uprawnienie do skorzystania z określonej usługi, najczęściej dokumentem uprawniającym do przejazdu po określonych drogach. W przypadku świadczenia usług istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług, jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Od powyższej zasady ustawodawca przewidział szereg wyjątków, wskazując szczególne zasady ustalania miejsca świadczenia usług związanych m.in. z nieruchomościami. I tak zgodnie z art. 28e ustawy, miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, jest miejsce położenia nieruchomości. W związku z faktem, ze sprzedaż winiet, czy innych opłat zwiazanych z drogami jest sprzedażą prawa dostępu korzystania (użytkowania) konkretnej nieruchomości (drogi), miejscem świadczenia i opodatkowania nabywanej przez Czytelnika usługi jest miejsce na terenie którego położona jest nieruchomość. Zatem usługa sprzedaży prawa przejazdu po określonych drogach - poza terytorium kraju - nie podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W tym miejscu chcielibyśmy zwrócić uwagę na fakt, że podatnicy mają prawo do skorzystania z procedury VAT-REF (Value-Added Tax Refund), czyli ubiegania się o zwrot podatku VAT naliczonego od wydatków poniesionych za granicą. Najczęściej podatnicy korzystają z tej możliwości, właśnie w celu odzyskania VAT zapłaconego przy tankowaniu samochodów.

Wprawdzie złożenie wniosku w ramach tej procedury wymaga spełnienia wielu kryteriów, a decyzja o zwrocie VAT zależy od przepisów obowiązujących w poszczególnych krajach UE, zdaniem Redakcji warto starać się o ten zwrot w wielu przypadkach.

O zwrot zapłaconego podatku VAT można się ubiegać w związku z praktycznie wszystkimi wydatkami poniesionymi w innym kraju UE na potrzeby swojej działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce, takimi jak np. zakup paliwa, opłaty za przejazdy autostradami, opłaty parkingowe, czy naprawy samochodu oraz zakup części zamiennych. O zwrot mogą ubiegać się podatnicy, którzy w okresie, do którego odnosi się wniosek:

  • nie posiadali siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności w kraju UE, w którym został dokonany zakup,

  • byli czynnymi podatnikami VAT w Polsce,

  • nie dokonywali wyłącznie czynności zwolnionych z podatku,

  • nie byli zwolnieni od podatku na podstawie art.113 ustawy o VAT.

Zwrot VAT można uzyskać składając wniosek VAT-REF. Składa się go do zagranicznego urzędu skarbowego za pośrednictwem naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla podatnika. Do wniosku VAT-REF załącza się dokumenty potwierdzające poniesione wydatki (zgodnie z wymaganiami państwa członkowskiego zwrotu). Formularz VAT-REF można złożyć wyłącznie przez Internet za pomocą systemu e-Deklaracje.

Pomimo że podatnik ubiega się o zwrot podatku naliczonego w deklaracji VAT-REF, zalicza on do kosztów uzyskania przychodów kwotę brutto zakupu. W przypadku zwrotu na podstawie odrębnych przepisów kwoty podatku od wartości dodanej, podatnik jest zobowiązany do jej zaliczenia do przychodów w miesiącu otrzymania zwrotu.

Odnośnie zakupu samochodu z Niemiec, Czytelnik wskazał, że na fakturze nie wykazano kwoty podatku, natomiast została zawarta adnotacja „MwST”.

Brak kwoty podatku może oznaczać, że samochód został zakupiony w systemie VAT marża. Podatnicy, którzy wystawiają fakturę nie muszą wyszczególniać na niej swojej marży. Tym samym, na fakturze VAT marża widnieje jedynie kwota całkowitej ceny sprzedaży. Jeżeli unijny podatnik dokonuje sprzedaży używanego samochodu polskiemu przedsiębiorcy, na zasadach odpowiadających polskim przepisom o opodatkowaniu marżą , po stronie nabywcy nie wystąpi WNT.

We wszystkich pozostałych przypadkach, a więc gdy towary używane są nabywane od niemieckich podatników VAT, a dostawa towarów nie jest opodatkowana w oparciu o przepisy dot. szczególnej procedury opodatkowania marży, u polskiego podatnika dochodzi do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Adnotacja 'MwST” oznacza niemiecki podatek. Przeglądając oferty samochodów na niemieckich portalach motoryzacyjnych, można zauważyć ogłoszenia sprzedaży samochodów zawierające adnotacje (MWSt.). To często oznacza, że oferty te pochodzą od podatników i dokonany ewentualnie zakup nastąpi w cenie netto=cenie brutto, a podatek nabywca rozliczy na zasadach WNT.

Reasumując, jeżeli Czytelnik w związku ze świadczeniem usług transportu dokona wydatków poza granicami kraju, w szczególności paliwa używanego do przemieszczania się samochodów, może odzyskać podatek od wartości dodanej poprzez skorzystanie z procedury VAT-REF. Wydatki związane z zakupem winiet, czy opłatami drogowymi nie podlegają opodatkowaniu w Polsce i nie należy ich wykazywać w składanej deklaracji dla podatku od towarów i usług.

Natomiast, aby rozliczyć zakup samochodu z Niemiec w ramach WNT, trzeba mieć pewność, że sprzedawca jest podatnikiem podatku od wartości dodanej.

Karol Zen

Podstawa prawna: art.8, art.9, art.10, art.28b ust.1, art.28e ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.