Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT

February 1, 2016

Najem samochodów dla zarejestrowanego podatnika w Niemczech

0 1025

Polski podatnik wynajmuje samochody osobowe dla zarejestrowanego podatnika VAT w Niemczech. Posiada umowę zawartą na czas nieokreślony na wynajem samochodów osobowych. Na fakturze wykazuje poszczególne samochody wg numeru rejestracyjnego i okres ich wynajmu. Czy w takiej sytuacji dla ustalenia okresu wynajmu /krótkoterminowy czy długoterminowy -ponad 30 dni/ należy rozpatrywać każdy samochód osobno czy też nadrzędne znaczenie ma okres umowy?

ODPOWIEDŹ

W sytuacji gdy podatnik wynajmuje samochody dla podatnika w Niemczech, dla określenia rodzaju najmu i tym samym miejsca opodatkowania, należy rozpatrywać świadczenie usług najmu dla każdego samochodu odrębnie.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 28b ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT) miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest co do zasady miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Zgodnie z ust. 2 i 3 tego przepisu, w przypadku gdyby usługa była świadczona dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, wówczas za miejsce świadczenia usługi uznać należałoby to stałe miejsce prowadzenia działalności. Natomiast w przypadku, gdy podatnik będący usługobiorcą nie posiada siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, miejscem świadczenia usług będzie miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

Jednak od tej zasady ustawodawca wprowadził pewne wyjątki. Jednym z nich jest art. 28j ustawy o VAT, zgodnie z którym miejscem świadczenia usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu jest miejsce, w którym te środki transportu zostały faktycznie oddane do dyspozycji usługobiorcy. Przepis ten jednak dotyczy posiadania środka transportu lub jego użytkowania przez usługobiorcę w okresie nieprzekraczającym 30 dni, a w przypadku jednostek pływających – przez okres nieprzekraczający 90 dni.

Jak wynika z pytania, Czytelnik wynajmuje samochody osobowe dla zarejestrowanego podatnika VAT w Niemczech. Umowa została zawarta na czas nieokreślony na wynajem samochodów osobowych. Na fakturze Czytelnik wykazuje poszczególne samochody wg numeru rejestracyjnego i okres ich wynajmu. Pytanie dotyczy sposobu ustalenia okresu wynajmu, czy należy rozpatrywać każdy samochód osobno, czy też nadrzędne znaczenie ma okres umowy.

Najem jest umową, w której wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Umowa najmu powinna określać wysokość czynszu i termin jego zapłaty. Podatnicy ustalając długość okresu najmu ustalają z reguły, że umowa zawarta jest na czas określony. W przypadku umów zawartych na czas dłuższy lub nieokreślony przyjmuje się okresy rozliczeniowe, w związku z którymi następują płatności.

Czytelnik wskazał w pytaniu, iż posiada umowę zawartą na czas nieokreślony na wynajem samochodów osobowych, a na fakturze wyszczególnia samochody wg numeru rejestracyjnego i okresu ich wynajmowania. Na podstawie wystawianej przez Czytelnika faktury, należy uznać, że samochody są wynajmowane na różne okresy. Gdyby umowa najmu samochodów osobowych była zawarta na czas nieokreślony, oznaczałoby, że powinny być określone okresy rozliczeniowe i terminy płatności czynszu. W takim przypadku nie miałby zastosowania przepis art.28j ustawy o VAT i tym samym potrzeba rozróżniania okresów świadczenia usług wynajmu dla poszczególnych pojazdów.

Należy pamiętać, że w związku z obowiązkiem dokładnego odzwierciedlania faktycznych transakcji w zakresie dostaw towarów i świadczenia usług, przepisy ustawy o podatku od towarów i usług wymagają, aby były zapewnione autentyczność pochodzenia, integralność treści oraz czytelność faktur, które można zapewnić zgodnie z art.106m ust.4 ustawy o VAT za pomocą dowolnych kontroli biznesowych. Najprostszym przykładem kontroli biznesowej jest „dopasowywanie” do faktury dokumentów uzupełniających, takich jak zamówienie, umowa, dokument transportowy czy wezwanie do zapłaty.

Tak więc ważne jest, aby informacje wymienione na fakturze dokładnie odzwierciedlały faktyczne świadczenie usług. Zdaniem Redakcji, usługa najmu winna być zawierana odrębnie na każdy środek transportu. Taki sposób pozwoli na dokładne odzwierciedlenie faktycznych transakcji i zgodność danych na fakturze z zawartymi umowami.

Podstawa prawna: art. 8 ust. 1, 28 b ust.1-3, art.28 j i art. 106 m ust. 1-4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

Karol Zen