Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

October 2, 2015

Naprawa maszyny i zakup części do jej naprawy na terenie Czech

0 1444

Maszyna przewożona z Polski do Czech została w Czechach uszkodzona z winy przewoźnika. Firma A. z Czech sprzedała nam części i przekazała je czeskiej firmie B, która na miejscu wykonała naprawę maszyny. Po naprawie maszynę przekazano nabywcy. Obie firmy są zarejestrowanymi podatnikami na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. Wystawiono nam faktury za części i za usługę naprawy ze stawką VAT 0%. Czy dla nas jest to WNT oraz import usług?

ODPOWIEDŹ

Nabycie części do naprawy maszyny nie stanowi WNT i podlega rozliczeniu w Czechach. Natomiast naprawa maszyny stanowi import usług i należy ją rozliczyć w Polsce.

UZASADNIENIE

Przepisy regulujące opodatkowanie podatkiem od towarów i usług nie zawierają definicji usług na ruchomym majątku rzeczowym należącym do nabywcy usługi. Jednak kierując się praktykami stosowanymi w obrocie gospodarczym jak i stanowiskiem organów podatkowych w wydawanych przez nie interpretacjach należy uznać, iż są to między innymi wszelkie usługi polegające na naprawie rzeczy ruchomych ich przetwarzanie i uszlachetnianie.

Z przedstawionego pytania wynika, iż do naprawy maszyny przed jej przekazaniem Czytelnik zakupił części od kontrahenta czeskiego, a następnie innemu czeskiemu podmiotowi zlecił jej naprawę. Części nie opuściły terytorium Czech. Czytelnik otrzymał dwie odrębne faktury na zakup części i za naprawę maszyny.

W tej sytuacji doszło do zawarcia dwóch odrębnych transakcji tj. zakupu części i naprawy maszyny. Aby prawidłowo opodatkować obie transakcje należy ustalić miejsce dostawy towarów (części) i świadczenia usługi naprawy maszyny.

Nabycie części do naprawy maszyny

Zgodnie z zasadą terytorialności wynikającą z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega między innymi odpłatna dostawa towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz świadczenie usług wyłącznie w przypadku, gdy miejscem dostawy towarów i świadczenia usług jest terytorium Polski.

Jak wynika z art.22 ust.1 pkt 3 ustawy o VAT miejscem dostawy w przypadku towarów niewysyłanych ani nietransportowanych (części zakupione w Czechach nie opuściły terytorium Czech) - jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy. Dlatego też, z uwagi na fakt, iż w momencie dostawy towar znajdował się na terenie Czech, miejscem dostawy części, a tym samym opodatkowania towarów jest terytorium Czech.

Nabycie części do naprawy maszyny nie będzie stanowiło WNT, gdyż w myśl art.9 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem ma miejsce wówczas gdy spełnione są łącznie warunki:

  1. kupujący nabywa prawo do rozporządzania towarami jak właściciel;

  2. towary są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

W przedstawionej sytuacji drugi warunek nie został spełniony, gdyż towar nie został wysłany ani przetransportowany z terytorium Czech do Polski.

Usługa naprawy maszyny

Zgodnie z zasadą określoną w art.2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, importem usług jest świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art.17 ust.1 pkt 4 tej ustawy.

Mając na uwadze treść przepisów regulujących opodatkowanie VAT przez import usług należy rozumieć usługi spełniające łącznie trzy warunki:

  • miejscem świadczenia usługi (czyli miejscem opodatkowania) jest Polska;

  • usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju;

  • usługobiorcą jest w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania jako podatnik VAT-UE.

W myśl ogólnej zasady określonej w art.28b ustawy o podatku od towarów i usług miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Podatnikami natomiast, na potrzeby określenia miejsca świadczenia usług są, zgodnie z art.28a tej ustawy, podmioty wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą (lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności) bez względu na jej cel i rezultat oraz osoba prawna niebędąca podatnikiem w rozumieniu powyższej definicji, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku od towarów i usług lub podatku od wartości dodanej.

Zatem w sytuacji, gdy usługobiorca (podatnik) posiada siedzibę w Polsce to miejscem świadczenia usługi, co do zasady, jest Polska, bez względu na to, gdzie (na terytorium jakiego kraju) faktycznie została ona wykonana. Jest to zasada ogólna, od której ustanowiono wyjątki. Nie dotyczą one jednak usług określonych w przedstawionym pytaniu.

W konsekwencji usługa naprawy maszyny wykonana przez czeskiego kontrahenta na terenie Czech stanowi import usług i powinna zostać rozliczona przez Czytelnika zgodnie z obowiązującą w Polsce stawką VAT.

Ryszard Bielik