Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

October 1, 2014

Naprawa maszyny niemieckiego kontrahenta

0 851

Firma posiadająca siedzibę na terenie Niemiec przekazała nam na czas określony maszynę do produkcji elementów z tworzyw sztucznych, która po zakończeniu produkcji zostanie zwrócona. Po krótkim czasie użytkowania uległa ona awarii i zmuszeni byliśmy do jej naprawy. Za naprawę wystawimy fakturę VAT dla kontrahenta z Niemiec, który jest podatnikiem podatku od wartości dodanej. Jaką stawką powinniśmy opodatkować tę usługę 0% czy 23%?

ODPOWIEDŹ

Przedmiotowa usługa nie podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem VAT.

UZASADNIENIE

Świadczeniem usług zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…)

W art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy została określona tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług, ale tylko w przypadku, gdy miejscem ich świadczenia wynikającym z ustawy o VAT jest terytorium kraju, czyli terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.

Odpłatne świadczenie usług ma miejsce, gdy istnieje stosunek prawny np. umowa pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Dla rozliczenia podatku VAT niezbędne jest prawidłowe ustalenie (zgodnie z zasadami zawartymi w ustawie o VAT) miejsca świadczenia danej usługi, bowiem od tego zależy czy daną usługę należy opodatkować w Polsce, czy też nie.

Reguły dotyczące rozpoznania miejsca świadczenia przy świadczeniu usług zostały określone w rozdziale 3 działu V ustawy.

W myśl art. 28a ustawy, na potrzeby stosowania ww. rozdziału przez podatnika należy rozumieć:

  • podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,

  • osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;

  • podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Z kolei co do zasady miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z pewnymi wyjątkami (art. 28b ust. 1 ustawy).

Zgodnie z art. 28b ust. 2 i 3 ustawy w przypadku, gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. A w przypadku, gdy podatnik będący usługobiorcą nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu

Z pytania wynika, iż firma wyświadczyła usługę polegającą na naprawie maszyny, na rzecz podatnika, w rozumieniu art. 28a ustawy i zgodnie z zasadą wynikającą z w/w art. 28b ust. 1 ustawy usługa ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski, gdyż miejscem jej świadczenia jest terytorium kraju, w którym usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej, czyli Niemcy.

W związku z tym powinni Państwo wystawić fakturę bez naliczania podatku VAT z adnotacją „odwrotne obciążenie” (art.106e ust.1 pkt 18 ustawy) oznaczającą, że podatek VAT rozliczy nabywca usługi, czyli właściciel naprawianej maszyny.

Emilia Wach