Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Rozpoczynam działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży papierosów, kawy, prasy, kosmetyków itd. (typowy kiosk „Ruch”). Kiedy muszę zainstalować kasę fiskalną i w jaki sposób zaprogramować sprzedaż towarów, np. papierosów? Moim zdaniem kasę należy ufiskalnić z chwilą przekroczenia obrotu w wysokości 20.000zł, a np. papierosy mogą być umieszczone pod jedną pozycją na kasie rejestrującej.

ODPOWIEDŹ

Z przepisu art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż ustawodawca przewiduje powszechny obowiązek rejestracji obrotu za pomocą kas rejestrujących dla wszystkich podatników sprzedających towary i świadczących usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Od tej zasady przewidziano wyjątki, zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Jednym z takich wyjątków jest zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy pomocy kas rejestrujących ze względu na limit obrotów. W 2012 roku limit ten wynosi, zgodnie z zapisem § 3 ust. 7 ww. rozporządzenia 20.000 zł - w przypadku podatników rozpoczynających sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Jednocześnie, nie w każdym przypadku Podatnik może korzystać ze zwolnienia jeśli nie przekracza ww. obrotu, bowiem §4 ust.1 rozporządzenia nakłada na niektóre kategorie czynności obowiązek ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej bez względu na wysokość osiąganych obrotów. Zatem na podstawie zapisu § 4 ust. 1 pkt 7 i 9, podatnik rozpoczynający działalność nie może korzystać ze zwolnienia z ewidencji za pomocą kasy rejestrującej, ze względu na nie przekroczenie obrotu w wysokości 20.000zł, przy dostawie:

• nagranych, z zapisanymi danymi lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego (w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją na użytkowanie): płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci, kartridży,

• wyrobów tytoniowych (PKWiU 12.00), napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, bez względu na symbol PKWiU, z wyjątkiem dostaw towarów, o których mowa w poz. 42 załącznika do rozporządzenia (dotyczy towarów na pokładach samolotów).

Zatem, w przypadku tych dwóch grup towarów Podatnik jest zobowiązany do rozpoczęcia ewidencjonowania nie z chwilą przekroczenia obrotu w wysokości 20.000zł, lecz z momentem rozpoczęcia sprzedaży tych towarów. Należy przy tym pamiętać, że ta reguła dotyczy również zestawów czasopism z płytami CD, w przypadkach, gdy załączone płyty będą zwiększały cenę dostawy w stosunku do ceny samego czasopisma. Wówczas będziemy mieli bowiem do czynienia z odpłatnym wydaniem dwóch różnych towarów o różnej klasyfikacji statystycznej i różnych stawkach podatkowych.

W tej sytuacji, gdy dołączone do czasopism płyty CD i DVD mają wpływ na wysokość ceny całego zestawu (czasopismo + płyta) w myśl cyt. wyżej § 4 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów podatnik ma obowiązek ewidencjonowania obrotu i podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej bez względu na osiągany obrót.

Należy również wskazać, iż podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT, zgodnie z § 5 ww. rozporządzenia osiągnięty obrót ewidencjonują jako obrót zwolniony od podatku. Natomiast w przypadku podatników zarejestrowanych - jako podatnicy czynni - na paragonach fiskalnych powinna znaleźć się odrębna kwota obrotu z tytułu sprzedaży czasopisma i płyty oraz wartość podatku VAT wg stawki właściwej dla sprzedawanych towarów.

Na podstawie zapisu § 5 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 roku w sprawie kryteriów i warunków technicznych którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania, paragon fiskalny drukowany przez kasę musi zawierać między innymi nazwę towaru lub usługi i ewentualnie opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy.

Wprawdzie przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia „nazwa towaru” oraz nie określają źródła stosowania nazw towarów, jednakże przez nazwę towaru lub usługi należy rozumieć nazwę jednostkową - tj. nazwę mającą tylko jeden desygnat. Oznacza to, że stosowana na paragonie fiskalnym nazwa winna być przypisana sprzedawanemu towarowi i jednoznacznie go identyfikować. Musi być więc tak skonstruowana, aby można było na tej podstawie w połączeniu z ceną dokładnie określić indywidualnie zakupiony towar. Gwarantuje to bowiem konsumentowi m.in. prawo do otrzymania dowodu nabycia konkretnego towaru z uwidocznioną kwotą podatku.

W myśl § 5 ust. 1 pkt 1c powołanego powyżej rozporządzenia, warunkiem niezbędnym do stosowania kasy rejestrującej jest określenie sposobu przyporządkowania stawki podatku do nazw towarów i usług. Sposób ten określa sam podatnik uwzględniając asortyment sprzedawanego towaru. Zaznaczyć należy, że im szerszy jest asortyment towarowy w danej grupie towarów, tym bardziej szczegółowego określenia nazwy towaru lub usługi wymaga w celu jego prawidłowej identyfikacji. Optymalny zapis nazw towarów może również ułatwić operacje dokonywane na kasie, a także pomóc w dostarczaniu informacji pożądanych przez właściciela kasy w odniesieniu do sprzedawanych towarów.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że dla prawidłowego stosowania kasy niezbędne jest precyzyjne określenie nazw sprzedawanych towarów, a zatem Podatnik powinien na kasie rejestrującej ewidencjonować sprzedaż papierosów według przypisanych im nazw, a nie poprzez wskazanie jedynie grupy towarowej „papierosy”.

Wioletta Gramis