Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA , KASY REJESTRUJĄCE

December 6, 2013

Nazwa usługi na paragonie fiskalnym w warsztacie samochodowym

0 1773

Podatnik obowiązany jest dołożyć wszelkich starań aby nazwa towaru lub usługi na paragonie była tak skonstruowana, aby można było na jej podstawie dokładnie określić indywidualnie zakupiony towar lub usługę oraz aby umożliwiała ich właściwe przyporządkowanie do stawki podatku.

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 30 września 2013 roku nr IPPP2/443-647/13-3/AO.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który świadczy usługi typowe dla warsztatu samochodowego, opodatkowane stawką VAT 23%. Na każdą naprawę i przegląd techniczny składa się szereg czynności, za każdym razem innych, na przykład: naprawa blacharska, lakierowanie, naprawa układu kierowniczego, naprawa zawieszenia, przegląd amortyzatorów, przegląd zawieszenia. Całość tych prac składa się na jedną usługę, którą stanowi naprawa pojazdu lub przegląd techniczny. Ponadto Podatnik nie prowadzi odrębnej sprzedaży części zamiennych i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników. W warsztacie nie można nabyć tych części bez korzystania z usług.

Wątpliwości Podatnika dotyczą prawidłowości wykazania na paragonach fiskalnych mniej szczegółowych opisów usług świadczonych w ramach jednej usługi i określenia ich jako naprawa samochodu, przegląd techniczny, wynajem samochodu zastępczego, wymiana opon/oleju/płynu.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Analiza obowiązujących przepisów pozwala na stwierdzenie, że paragon fiskalny powinien zawierać m.in. nazwę towaru lub usługi. Sprzedawca zobowiązany jest do wskazania nazwy towaru lub usługi tak, aby pozwoliła ona nabywcy na sprawdzenie prawidłowości dokonanej transakcji. Umieszczona na paragonie fiskalnym nazwa towaru lub usługi winna zatem oznaczać nazwę jednostkową sprzedawanego towaru lub usługi, a nie określoną grupę asortymentową sprzedawanego towaru lub usługi, tak aby do każdego towaru lub usługi możliwe było przyporządkowanie odpowiedniej stawki podatkowej i aby użyta nazwa była, co do istoty, zgodna z będącym przedmiotem obrotu towarem i usługą, a ponadto by powiązanie tej nazwy z ceną pozwoliło na indywidualne określenie sprzedanego towaru lub usługi.

Podatnicy świadczący usługi mogą przy określaniu nazwy usługi wykorzystywać nazewnictwo stosowane przez siebie przy tworzeniu zasad odpłatności. Tym samym, stosowane nazwy będą zależały od samej oferty tego Podatnika. Zważywszy, że ewidencjonowaniu przy zastosowaniu kasy rejestrującej podlega dana usługa, składająca się z wielu komponentów, nie ma konieczności i uzasadnienia wyliczania wszystkich jego elementów składowych. Jednakże zasady dotyczące stosowania nazewnictwa spełniającego wymóg jednoznacznego identyfikowania towarów i usług, nie wykluczają stosowania przez podatników nazewnictwa zapewniającego bardziej szczegółowe rozróżnienie towarów.

Podatnik świadczący usługi dotyczące przeglądu technicznego, wynajmu samochodu zastępczego, wymiany opon/oleju/płynu może stosować na paragonach fiskalnych proponowane opisy. Nazwa tych kategorii usług w powiązaniu z ceną usługi będzie dawała możliwość identyfikacji wykonanej usługi.

Stosowanie jednej nazwy jest dozwolone również wtedy, gdy usługi są oferowane po różnych cenach, z zastrzeżeniem przypadku, gdy podatnik ma w swojej ofercie usługi objęte różnymi stawkami podatku VAT. W przedstawionych okolicznościach usługi wykonywane przez Podatnika podlegają opodatkowaniu tą samą stawką podatku VAT. W związku z powyższym, prawidłowe będzie zastosowanie na paragonie fiskalnym określenia usługi jako przegląd techniczny, wynajem samochodu zastępczego, wymiana opon/oleju/płynu.

Natomiast doprecyzowania wymaga nazwa w postaci „naprawa samochodu”. Z założenia usługa ta dotyczy różnych napraw, dla których zastosowanie mają różne ceny. Naprawy mechaniczne dotyczyć mogą np. naprawy silnika, pompy wody, sprzęgła, skrzyni biegów itd. Specyfika tej sprzedaży polega więc na tym, że cena jest zależna od naprawianych części samochodu. Można zatem uznać, że ta grupa sprzedawanych usług jest określoną kategorią usług o różnych przyporządkowanych do nich cenach.

Przy czym zauważyć należy, iż czynność naprawy poszczególnej części samochodu pociąga za sobą szereg czynności np. diagnostyka usterki, demontaż elementu, wymiana części, regulacja. Ich uszczegółowienie nie jest konieczne. Wystarczającym bowiem jest określenie wykonanej usługi np. naprawa silnika bez wykazywania szeregu czynności składających się na tę naprawę. Tym samym, nie ma obowiązku umieszczania na wystawianych paragonach fiskalnych szczegółowych opisów czynności wykonywanych w ramach poszczególnej usługi.

W konsekwencji, nie jest wystarczającym proponowane przez Podatnika rozwiązanie określające świadczone usługi jako naprawa samochodu. Przyporządkowanie wykonanej usługi do właściwej stawki podatku to nie jedyny wymóg jaki określona na paragonie fiskalnym nazwa usługi powinna spełniać. Nazwa ta winna również zapewniać właściwą jej identyfikację przez klienta. Natomiast nie ma konieczności wyliczania elementów składowych wykonanej usługi, czyli użytych do jej wykonania części zamiennych i akcesoriów.

Podstawa prawna: § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących.