Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

August 27, 2019

NR 93 (Wrzesień 2019)

Obowiązek ewidencjonowania dowodów zakupu i sprzedaży VAT-marża

0 2131

Prowadzę firmę zajmującą się sprzedażą używanych laptopów. Czy w ewidencji VAT-marża dowody sprzedaży zawsze muszą być powiązane z dowodami zakupu? Często skupuję laptopy od indywidualnych konsumentów - osób, które wchodzą do mojego sklepu z ulic, płacę gotówką. Sprzedaję też na zasadach ogólnych.

Odpowiedź

Tak, przepisy podatkowe stawiają przy tego rodzaju działalności określone wymogi odnośnie do prowadzenia ewidencji sprzedaży, których podstawą opodatkowania jest marża - musi być ona prowadzona rzetelnie, w sposób umożliwiający sporządzenie deklaracji podatkowych. Oznacza to, że dowody sprzedaży powinny być powiązane z dowodami zakupu. Podatnik dokonujący dostaw towarów używanych i opodatkowujący te dostawy w systemie VAT marża, musi udokumentować źródło nabycia towaru używanego (por. wyrok NSA z 14 czerwca 2014 r., sygn. akt I FSK 949/13). 

Uzasadnienie

Towary używane są to ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie i antyki oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne (art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). 
Podatnik sprzedający towary używane, których podstawą opodatkowania jest marża i stosujący ogólne zasady opodatkowania, obowiązany jest do prowadzenia ewidencji sprzedaży w sposób umożliwiający sporządzenie deklaracji podatkowych. Ewidencja musi zawierać w szczególności kwoty nabycia towarów niezbędne do określenia kwoty marży; powinna zawierać dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości kwoty podatku należnego, korekt podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającej kwotę podatku należnego, korekt podatku naliczonego, kwoty podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu, a także inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku  (art. 120 ust. 15 w związku z art. 109 ust. 3 ustawy o VAT). Powyższe oznacza, że ewidencja musi zawierać dane, które pozwalają ocenić samą dopuszczalność zastosowania procedury VAT-marża ze względu na podmiot, od którego nastąpiło nabycie towaru używanego - musi wskazywać źródło, z którego pochodzi towar używany. Ewidencja sprzedaży jest księgą podatkową (por. wyrok NSA z 15 września 2017 r., sygn. akt I FSK 2275/15). 
Procedura VAT-marża ma zastosowanie dla dostawy towarów używanych m.in. w przypadku, gdy podatnik nabył je od osoby fizycznej, niebędącej podatnikiem VAT (art. 120 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT). Na jej podstawie sprzedawca płaci podatek jedynie od naliczonej przez siebie marży, a nie od całkowitej kwoty sprzedaży. Marża w podatku VAT to różnica pomiędzy kwotą należności, jaką ma zapłacić nabywca towarów (usług), a ceną nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku. Oznacza to, że sprzedawca sprzedając towar (usługę) nalicza i odprowadza podatek VAT tylko od marży, jaką naliczył. W tej sytuacji nie ma on możliwości odliczenia VAT z faktury zakupu (art. 120 ust. 4 ustawy o VAT).
Reasumując, aby zastosować procedurę VAT-marża należy spełnić warunki wynikające z art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT - to jest wykazanie nabycia towarów używanych (laptopów) od podmiotu wymienionego w art. 120 ust. 10 ustawy o VAT poprzez udokumentowanie źródła pochodzenia sprzedawanych przez podatnika towarów. Dane zawarte w prowadzonych przez podatnika ewidencjach muszą pozwalać na uwiarygodnienie marży jako podstawy opodatkowania (szerzej zob. wyrok NSA z 29 maja 2019 r., sygn. akt I FSK 329/19 i wyrok WSA w Warszawie z 10 lutego 2017 r., sygn. akt III SA/Wa 360/16).  
Podatnik, który nie dopełni warunków uprawniających do skorzystania z możliwości opodatkowania w szczególnej procedurze dostawy towarów używanych w systemie VAT-marża, ma obowiązek rozliczać VAT na ogólnych zasadach.

Ewidencja w deklaracjACH: VAT-7(19) sprzedaż opodatkowaną w procedurze VAT marża należy wykazać w pozycji 19 wartość marży netto, tj. po pomniejszeniu o kwotę należnego podatku, w pozycji 20 podatek należny od tej sprzedaży oraz w poz. 64 należy zaznaczyć kwadrat dot. czynności o których mowa 
w art. 120 ust. 4 ustawy.
 

Podstawa prawna: art. 109 ust. 3, art. 120 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.