Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Szef przyniósł mi dzisiaj zawieruszoną fakturę unijną na WNT (dostawa towaru i faktury 3 stycznia 2014, data wystawienia faktury 27 grudnia 2013, otrzymałam ją 3 lutego 2014). Czy powinnam skorygować deklaracje VAT za grudzień, czy mogę rozliczyć w styczniu? Jeżeli korekta to czynny żal, jaką przyczynę podać?

ODPOWIEDŹ

Z treści pytania wiadomo, że do dnia złożenia deklaracji VAT-7 za miesiąc grudzień, osoba sporządzająca tę deklarację nie posiadała wiedzy na temat istnienia faktury od kontrahenta zagranicznego, dokumentującej dostawę towaru. Z treści pytania nie wynika jakie były warunki dostawy i kiedy faktycznie nastąpiło przeniesienie prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel na rzecz Państwa firmy, czy było to w momencie wydania towaru z magazynu dostawcy, czyli w miesiącu grudniu 2013 roku, czy dopiero w momencie dostarczenia towaru do Państwa firmy, tj. w dniu 3 stycznia 2014 roku?

Zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia.

W sytuacji braku faktury potwierdzającej dostawę towaru obowiązek podatkowy powstanie 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu którym dokonano dostawy towaru, tak więc, gdyby z warunków dostawy wynikało, że przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel na rzecz Państwa firmy miało miejsce w miesiącu grudniu 2013, to wówczas obowiązek podatkowy powstałby 15 stycznia 2014 roku. Otrzymanie faktury z datą wcześniejszą spowoduje, że obowiązek podatkowy dla WNT trzeba będzie rozpoznać w dacie wystawienia tej faktury. Otrzymanie faktury od kontrahenta zagranicznego wystawionej z datą grudniową w terminie po złożeniu deklaracji VAT-7 za miesiąc grudzień 2013 skutkuje koniecznością złożenia przez Państwa korekty tejże deklaracji. W korygowanej deklaracji należy wykazać zarówno podatek VAT należny jak i naliczony od transakcji WNT.

Zgodnie z postanowieniami art. 81 § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa, że jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.

Do korekty deklaracji VAT-7 należy dołączyć uzasadnienie przyczyn korekty deklaracji sporządzone na druku ORD-ZU. Dodatkowo powinni Państwo pamiętać o obowiązku złożenia korekty deklaracji podsumowującej VAT-UEK za miesiąc grudzień lub czwarty kwartał 2013 roku wraz z pisemnym uzasadnieniem przyczyn złożenia korekty.

Złożenie korekty deklaracji wraz z uzasadnieniem zwalnia Państwa z obowiązku zawiadomienia organu skarbowego o popełnieniu czynu zabronionego, tzw. "czynnego żalu". Wynika to z art. 16a kodeksu karnego skarbowego (KKS), który mówi, że nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną, w rozumieniu przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa lub ustawy z dnia 28 września 1991 roku o kontroli skarbowej, korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie.

Dorota Mróz

Biegły Rewident