Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Na podstawie ustawy o samorządzie i drogach publicznych Gmina zawiera umowy dzierżawy na zajęcie pasa drogi wewnętrznej. Umowy zawierane są w trakcie miesiąca (np. 18.12.) na okres trzech lat. W umowie widnieje zapis, że czynsz należny tytułem zajęcia części pasa drogowego drogi wewnętrznej jest płatny w terminie 14 dni od wystawienia faktury. Zgodnie bowiem z art.40 ust. 13 i 13a ustawy o drogach publicznych „..Termin uiszczenia opłaty, o której mowa w ust. 3, oraz kary, o której mowa w ust. 12, wynosi 14 dni od dnia, w którym decyzja ustalająca ich wysokość stała się ostateczna, z zastrzeżeniem ust. 13a.” Natomiast punkt 13a mówi, że “ Opłatę roczną, o której mowa w ust. 5, za pierwszy rok umieszczenia urządzenia w pasie drogowym uiszcza się w terminie określonym w ust. 13, a za lata następne w terminie do dnia 15 stycznia każdego roku, z góry za dany rok.” Kiedy powstanie obowiązek podatkowy z tytułu zawartej umowy na zajęcie pasa drogowego w trakcie roku, w chwili wystawienia faktury VAT czy zawarcia umowy?

Odpowiedź

Obowiązek podatkowy z tytułu zawartej umowy na zajęcie pasa drogowego powstaje w chwili wystawienia faktury VAT.

Uzasadnienie

Powstanie obowiązku podatkowego w VAT regulują przepisy dot. podatku od towarów i usług. Na powstanie obowiązku podatkowego w VAT nie mają wpływu przepisy ustawy o drogach publicznych. 
W omawianym przypadku zastosowanie znajdzie art.19a ust. 5 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług dzierżawy powstaje w chwili wystawienia faktury. Jednakże w sytuacji, gdy podatnik nie wystawi faktury lub wystawi ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów wystawienia faktury (art.19a ust. 7 ustawy o VAT). W tym miejscu należy odwołać się do art.106i ust.3 pkt 4 ustawy o VAT, który wskazuje, że fakturę z tytułu umowy dzierżawy wystawia się nie później niż z upływem terminu płatności.
Z pytania wynika, że czynsz należny tytułem zajęcia części pasa drogowego drogi wewnętrznej jest płatny w terminie 14 dni od wystawienia faktury. 
W umowie nie ma określonego terminu płatności. Zatem, w tym przypadku obowiązek podatkowy powstaje w dacie wystawienia faktury. 

Prosimy pamiętać, że bez znaczenia – zarówno dla momentu wystawienia faktury, jak również dla momentu powstania obowiązku podatkowego – pozostaje wpływ zapłaty na konto. Także otrzymanie zaliczki, zadatku, przedpłaty lub raty z tytułu dzierżawy nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. Wynika to z brzmienia art. 19a ust.8 ustawy o VAT, który co do zasady nakłada obowiązek rozliczenia podatku należnego z tytułu otrzymania wpłaty za wykonaną usługę lub towar jednakże zastrzega wyjątek dla usług wymienionych w ust. 5 pkt 4 ustawy 
o VAT, tj. dla usługi najmu, dzierżawy.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7 (20) dostawa towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 23% należy wykazać: w pozycji 19 - podstawa opodatkowania i w pozycji 20 -  podatek należny.

 

Podstawa prawna: art.19a ust.5 pkt 4 lit. b i ust.7, art.106i ust.3 pkt 4 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.