Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Obowiązek stosowania kas on-line od dnia 1 stycznia 2021 roku

Artykuły | May 27, 2020 | NR 102
0 1002

Czy to prawda, że od dnia 1 stycznia 2021 roku wszyscy podatnicy będą zobowiązani stosować kasy rejestrujące on-line?

Odpowiedź

Nie, według obowiązujących na chwilę obecną przepisów od dnia 1 stycznia 2021r. obowiązkowej wymianie obecnie stosowanych przez podatników kas fiskalnych na kasy on-line będą podlegały branże fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawnicze, związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

Uzasadnienie

Zgodnie z  art. 145a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z zastrzeżeniem art. 145b, podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, które nie umożliwiają połączenia i przesyłania danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas, określonych w art. 111a  ust. 3. 
Kasa rejestrująca z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii musi zapewniać prawidłowe zaewidencjonowanie podstawowych danych dotyczących dokonywanych sprzedaży, w tym wysokości podstawy opodatkowania i podatku należnego, oraz musi przechowywać te dane, a w przypadku kasy z elektronicznym zapisem kopii – dodatkowo zapewniać bezpieczne ich przesyłanie na zewnętrzne nośniki danych (art. 145a ust. 2 ww. ustawy). Jednocześnie w kasach rejestrujących z papierowym zapisem kopii pamięć fiskalna nie podlega już wymianie (art. 145a ust. 5 ww. ustawy). 
Potwierdzenia o spełnieniu funkcji, kryteriów i warunków technicznych dla kas rejestrujących przez: 

  • kasy rejestrujące z elektronicznym zapisem kopii – są wydawane na okres do    dnia 31 grudnia 2022 roku,
  • kasy rejestrujące z papierowym zapisem kopii – są wydawane na okres do dnia    31 sierpnia 2019 roku (art. 145a ust. 7 ww. ustawy).

Ustawa o podatku od towarów i usług wprowadziła zatem terminy po upływie których nie będzie już można kupić kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Terminy te nie ograniczają możliwości stosowania tych kas przez podatników.
Zatem podatnicy stosujący nadal takie kasy mogą bez przeszkód użytkować te urządzenia, oczywiście pod warunkiem, iż zapewniają prawidłowość ewidencji prowadzonej sprzedaży, co musi być potwierdzone przez uprawniony serwis podczas obowiązkowego przeglądu technicznego. (§ 55 ust. 2 pkt 1 i 3 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących). 
Kasy rejestrujące z elektronicznym i papierowym zapisem kopii będą w związku z obowiązującymi przepisami stopniowo wycofywane z rynku w wyniku naturalnej wymiany starych urządzeń na nowe. 
Ustawodawca nie wprowadził jednak obligatoryjnego dla wszystkich podatników obowiązku wymiany kas starego typu od 1 stycznia 2021 roku na kasy on-line. Wyjątek jednak stanowią branże objęte w najbliższych miesiącach obowiązkową wymianą kas w terminach określonych zapisem art. 145b ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o podatku od towarów i usług w myśl, którego podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii w terminie: 

  • do dnia 30 czerwca 2020 r. – do świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, 
  • w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania; sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych,
  • do dnia 31 grudnia 2020 r. – do świadczenia usług: fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, budowlanych, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawniczych, związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

W związku z ogłoszonym na terytorium Polski stanem epidemii, w rozumieniu §1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, który bezpośrednio wpływa na działalność podmiotów gospodarczych, w Ministerstwie Finansów analizowane są obecnie potencjalne warianty możliwych do wdrożenia zmian 
w obowiązujących przepisach. Trwają prace legislacyjne nad rozporządzeniem przesuwającym terminy obowiązkowej wymiany stosowanych starych kas przez podatników na kasy łączące się z Centralnym Repozytorium Kas. Termin na wdrożenie kas on-line dla podatników wchodzących w ten obowiązek według obecnie obowiązujących przepisów ustawy z dniem 1 lipca 2020 roku planuje się przesunąć na dzień 1 stycznia 2021 r., a wchodzących w ten obowiązek z dniem 1 stycznia 2021 roku na dzień 1 lipca 2021 r.
Podsumowując, nie wszyscy podatnicy stosujący kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii oprócz branż określonych w ustawie o podatku od towarów usług wejdą w obowiązek stosowania kas on-line z dniem 1 stycznia 2021 roku.
 

Podstawa prawna: § 54 ust. 2 pkt 1 i pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 roku w sprawie kas rejestrujących, art. 145a ust. 1, ust. 2, ust. 5 i ust. 7,  art. 145b ust. 1 pkt 2 i pkt. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, §1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, §1 projektu z 11.05.2020r. rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii