Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Prowadzę sprzedaż artykułów spożywczych, alkoholi, papierosów. Często uczestniczę w imprezach masowych sprzedając swoje towary. W wielu przypadkach podczas imprez jak i przy codziennej sprzedaży w sklepach klient płacąc wychodzi ze sklepu (odchodzi od stoiska) nie czekając na wydanie paragonu. Jak mam zachować się w takiej sytuacji? Obawiam się mandatu karnego, ponieważ mój kolega taki mandat otrzymał.

Odpowiedź

Paragon musi być wydrukowany i udostępniony do odbioru przez sprzedawcę w przypadku każdej transakcji, niezależnie od żądania kupującego. Wydrukowanie paragonu i pozostawienie go na ladzie spełnia wymóg wydania paragonu, a zatem spełni przesłanki skutecznego doręczenia.

Uzasadnienie  

Zgodnie z art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać wydrukowany dokument nabywcy.       
Jednocześnie podmioty stosujące ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących muszą przestrzegać przepisów określających sposób prowadzenia tej ewidencji oraz sposób używania kas fiskalnych. Przepisy te zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących.
W myśl § 2 pkt 16 w/w rozporządzenia paragon jest dokumentem fiskalnym wydrukowanym przez kasę dla nabywcy w momencie sprzedaży potwierdzającym dokonaną transakcję. 
Zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia podatnicy, prowadząc ewidencję wystawiają i wydają nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny z każdej sprzedaży, nie później niż z chwilą przyjęcia należności, bez względu na formę płatności. Natomiast w przypadku otrzymania przed dokonaniem sprzedaży całości albo części należności:
a) w gotówce – wystawiają i wydają nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny z chwilą jej otrzymania, 
b) za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem 
– wystawiają i wydają nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny niezwłocznie po jej uznaniu na rachunku podatnika, nie później niż z końcem miesiąca, w którym została uznana na rachunku podatnika, a jeżeli przed końcem tego miesiąca dokonano sprzedaży, nie później niż z chwilą jej dokonania.
Z powyższego wynika, że jednym z obowiązków ewidencyjnych podatnika dokonującego sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych jest obowiązek, wydrukowania i wydania paragonu z każdej sprzedaży. Ponieważ do chwili obecnej ustawodawca nie przewidział innej formy paragonu niż forma papierowa zatem paragon jako dokument fiskalny może być wydany wyłącznie w formie papierowego wydruku. 
Zasadniczym celem wydrukowania i wydania paragonu jest potwierdzenie dokonanej transakcji. Odbiór wydanego przez sprzedającego paragonu nie jest obowiązkiem lecz uprawnieniem kupującego z którego może, lecz nie musi skorzystać. Zgodnie z art. 62 § 4 ustawy Kodeks karny skarbowy karze grzywny do  180 stawek dziennych podlega ten, kto wbrew przepisom ustawy dokona sprzedaży z  pominięciem kasy rejestrującej, albo nie wyda dokumentu z  kasy rejestrującej, stwierdzającego dokonanie sprzedaży. Jeżeli zatem Czytelnik każdą sprzedaż ewidencjonuje na kasie oraz drukuje i wydaje klientom paragony fiskalne to przepis ten nie znajdzie zastosowania. 
 

Podstawa prawna: art. 111 ust. 1 i ust. 3a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2020r. poz. 106), § 2 pkt 1 i pkt 12, § 6 ust. 1 pkt 1 i 2, § 8  ust. 1, § 25 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2019r. Poz. 816), art. 62 § 4 ustawy z 10 września 1999 roku Kodeks karny skarbowy