Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

September 30, 2018

Odczyt kasy w urzędzie skarbowym właściwym miejscowo dla serwisu kasy

0 1182

Stosuję parę kas rejestrujących. Jedna z nich uległa awarii i została zabrana przez uprawniony serwis, dla którego właściwy jest inny urząd skarbowy. Serwis naprawił kasę, ale w związku z awarią musiał jednocześnie wykonać odczyt z pamięci, ponieważ kasa nie nadawała się do dalszego użytkowania i istniało ryzyko, że nie będzie można jej ponownie uruchomić. Czy protokół z odczytu może być spisany w zastępstwie przez urząd skarbowy właściwy dla serwisu kasy i czy protokół może podpisać w moim imieniu serwisant? Gdzie i jakie mam w związku z tą sytuacją złożyć dokumenty?

ODPOWIEDŹ

Zdaniem Redakcji Czytelnik może złożyć wniosek o oddelegowanie pracownika w celu spisania protokołu z odczytu kasy w urzędzie skarbowym będącym właściwym miejscowo dla uprawnionego serwisu odczytującego kasę. Spisany z tej czynności protokół może być podpisany przez serwisanta jako uprawniony serwis i zarazem upoważnionego pełnomocnictwem szczególnym do działania w tej sprawie. Natomiast wnioski o dokonanie odczytu pamięci fiskalnej kasy i jej wyrejestrowanie należy złożyć we właściwym dla Czytelnika urzędzie skarbowym

UZASADNIENIE

W  myśl zapisu § 15 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących w przypadku zakończenia przez kasę pracy w trybie fiskalnym podatnik:

  • wykonuje raport fiskalny dobowy i raport fiskalny okresowy (miesięczny),

  • składa w terminie 7 dni od dnia zakończenia pracy kasy w trybie fiskalnym wniosek do naczelnika urzędu skarbowego o dokonanie odczytu pamięci fiskalnej kasy, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia,

  • składa wniosek o wyrejestrowanie kasy z ewidencji prowadzonej przez naczelnika urzędu skarbowego,

  • dokonuje przy pomocy serwisanta kasy odczytu zawartości pamięci fiskalnej kasy przez wykonanie raportu rozliczeniowego za cały okres pracy kasy w obecności pracownika urzędu skarbowego.

Zgodnie z zapisem § 23 ust. 1 serwis kas jest wykonywany przy pomocy serwisantów kas. Odczyt jest zakończony protokołem z czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy sporządzonym przez pracownika urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem § 27 ( § 15 ust. 2). Raport stanowi załącznik do protokołu. Wzór protokołu stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia. Podatnik stosujący kasy korzysta wyłącznie z serwisu prowadzonego przez podmiot prowadzący serwis główny lub podmiot prowadzący serwis kas (§ 14 ust. 2 rozporządzenia).

Zasadniczą funkcją, którą spełnia kasa rejestrująca jest odzwierciedlenie rzeczywistego przebiegu realizowanych transakcji, zatem niezwykle ważne zarówno dla podatnika jak i organów skarbowych jest to, aby jej praca przebiegała prawidłowo. W świetle powyższego, niezbędne jest kompleksowe wykonanie przez serwis obsługujący dane urządzenie wszystkich czynności mających wpływ na pracę urządzenia w tym również prawidłowego odczytania zawartości jej pamięci fiskalnej.

W opisywanej sytuacji biorąc pod uwagę praktykę stosowaną przez wiele urzędów skarbowych w Polsce można, razem z wnioskami o dokonanie odczytu kasy i o wyrejestrowanie kasy z ewidencji prowadzonej przez urząd zwrócić się również z wnioskiem do właściwego dla podatnika naczelnika urzędu skarbowego o oddelegowanie pracownika innego urzędu celem odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy zainstalowanej nie tylko w odległym mieście lecz również w przypadku znajdowania się w miejscu, w którym działa serwis uprawniony do jej serwisowania i odczytania pamięci fiskalnej. Naczelnik w ramach współpracy między urzędami może zwrócić się z prośbą do naczelnika urzędu skarbowego, na którego terenie znajduje się przedmiotowa kasa, aby w obecności pracownika tego urzędu, serwisant podmiotu prowadzącego serwis kas dokonał odczytu jej pamięci. Skoro czynność ta w związku z awarią kasy została już przez uprawnionego serwisanta wykonana to niezwłocznie powinna być zakończona sporządzeniem przez oddelegowanego pracownika urzędu skarbowego protokołu z odczytania zawartości pamięci fiskalnej. Protokół podpisze pracownik urzędu i serwisant zarówno jako uprawniony serwis oraz jako osoba upoważniona przez Czytelnika.

Stosownie do zapisu art. 138a § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa strona może działać przez pełnomocnika, chyba, że charakter czynności wymaga jej osobistego działania. Pełnomocnictwo może być ogólne, szczególne albo do doręczeń. Aby serwisant mógł podpisać w imieniu Czytelnika protokół musi posiadać pełnomocnictwo szczególne.

Zgodnie z art. 138e § 1 i 2 ww. ustawy pełnomocnictwo szczególne upoważnia do działania we wskazanej sprawie podatkowej lub innej wskazanej sprawie należącej do właściwości organu podatkowego, może być udzielone na piśmie, w formie dokumentu elektronicznego lub zgłoszone ustnie do protokołu. Pełnomocnictwo szczególne udzielone na piśmie oraz zawiadomienie o jego zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu składa się do akt sprawy według wzoru określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 138j  § 1 pkt 2, w oryginale lub jego notarialnie poświadczony odpis (art. 138e § 3). Wzór pełnomocnictwa szczególnego został określony w § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2015 r. w sprawie wzorów pełnomocnictwa szczególnego i pełnomocnictwa do doręczeń oraz wzorów zawiadomienia o zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu tych pełnomocnictw – tj. PPS-1 (załącznik nr 1). Złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa dla serwisanta podlega opłacie skarbowej na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej. Składający pełnomocnictwo jest zobowiązany dołączyć do niego dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej albo jego uwierzytelnioną kopię. Zapłaty opłaty skarbowej w kwocie 17,00 zł (zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia) dokonuje się w kasie właściwego organu podatkowego lub na jego rachunek (art. 8 ust. 1 ustawy).

W myśl zapisu art. 12 ust. 2 pkt 2 organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach opłaty skarbowej jest od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz jego odpisu, wypisu lub kopii – organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce złożenia dokumentu.

Niejednokrotnie urzędy skarbowe rezygnują z osobistej obecności swojego pracownika przy czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy w siedzibie podatnika czy serwisu, zatem, zdaniem Redakcji, nie ma przeciwwskazań aby w opisanej sytuacji istniała możliwość spisania protokołu z czynności odczytania pamięci dokonanej przez serwisanta bez udziału pracownika urzędu skarbowego.

Podsumowując, w związku z koniecznością dokonania odczytu kasy w związku z jej awarią przez uprawniony serwis bez udziału pracownika urzędu skarbowego właściwego dla Czytelnika, Czytelnik powinien się zwrócić do właściwego urzędu skarbowego z wnioskiem o oddelegowanie pracownika urzędu skarbowego na terenie którego znajduje się użytkowana kasa do spisania protokołu z dokonanej już czynności. Sporządzony dokument podpisany przez pracownika urzędu, uprawnionego serwisu i jednocześnie tego samego serwisanta jako osoby upoważnionej do działania w tej sprawie w złożonym pełnomocnictwie szczególnym za Czytelnika, wraz z raportem rozliczeniowym za cały okres pracy kasy oraz książką serwisową zostanie przesłany do właściwego dla Czytelnika urzędu skarbowego. Czytelnik zostanie wezwany do odbioru książki serwisowej, jednego egzemplarza protokołu oraz zawiadomienia w sprawie wyrejestrowania kasy rejestrującej z ewidencji CEKR prowadzonej przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego lub otrzyma powyższe dokumenty listownie.

 Anna Kassian

Podstawa prawna: art. 138a § 1 i 2, art. 138 e § 1, 2 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, § 14 ust. 2, § 15, § 23 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013r. w sprawie kas rejestrujących, art. 1 ust. 1 pkt 2, art. 8 ust. 1, art. 12 ust. 2 pkt 2, ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej, § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2015 r. w sprawie wzorów pełnomocnictwa szczególnego i pełnomocnictwa do doręczeń oraz wzorów zawiadomienia o zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu tych pełnomocnictw.