Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Odliczenie podatku z inwestycji przez Muzeum

Artykuły | October 28, 2020 | DODATEK NR 9
0 888

W sytuacji, gdy wydatki ponoszone przez Muzeum są wykorzystywane zarówno do celów działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, a przypisanie części nabywanych towarów i usług, związanych z inwestycją w całości do działalności gospodarczej nie jest możliwe, przy odliczeniu podatku naliczonego Muzeum powinno stosować prewspółczynnik.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 13 października 2020 roku, nr 0114-KDIP4-3.4012.414.2020.2.DS  

Sytuacja Podatnika

Muzeum jest instytucją kultury działającą na podstawie ustawy o muzeach i ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Muzeum prowadząc działalność gospodarczą i statutową odpłatną i nieodpłatną, jest czynnym podatnikiem podatku VAT.
Muzeum jest w posiadaniu obiektu średniowiecznego, na którym kontynuowane są prace rewitalizacyjne obiektu, czyli prace budowlano - montażowe. Aktualnie rozpoczęte zadanie inwestycyjne dotyczy rekonstrukcji dziedzińca, które w przyszłości ma zostać dofinansowane ze środków pochodzących z Unii Europejskiej. Wstęp na ekspozycje muzealne znajdujące się wewnątrz obiektu jest biletowany. Dziedziniec jest wykorzystywany bezpłatnie na uroczystości miejskie, okolicznościowe koncerty, imprezy charytatywne, sportowe, jubileuszowe. Organizatorzy tych imprez zwracają wówczas koszty mediów. Po zakończeniu inwestycji, zrewitalizowana część obiektu wykorzystywana będzie:

  • celem realizacji zadań statutowych,
  • do odpłatnego udostępniania na postawie umów cywilno-prawnych,
  • do nieodpłatnego udostępniania na wymienione wcześniej wydarzenia.

Wydatki ponoszone przez Muzeum w celu realizacji zadania inwestycyjnego wykorzystywane są więc zarówno do celów działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza. 

Stanowisko Dyrektora

Jak stanowi art. 86 ust. 2a ustawy o VAT, w przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 - w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej, zwanym dalej „sposobem określenia proporcji”. Sposób określenia proporcji powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć.
Dyrektor uznał, że Muzeum prowadzi działalność statutową – ze swej istoty nienastawioną na osiąganie zysków, niebędącą działalnością gospodarczą i równocześnie prowadzi komercyjną działalność gospodarczą (opodatkowaną), dlatego też w kwestii odliczania podatku VAT, powinno zastosować art. 86 ust. 2a ustawy o VAT. W sytuacji gdy przypisanie części nabywanych towarów i usług, związanych z inwestycją w całości do działalności gospodarczej nie jest możliwe, przy odliczeniu podatku naliczonego, Muzeum powinno stosować przepisy art. 86 ust. 2a-2h ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników.

Podstawa prawna: art. 86 ust.2a  ustawy o podatku od towarów i usług