Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zakupiłam w maju kasę on-line, ponieważ rozpocznę świadczenie usług kosmetycznych. Jakie warunki muszę spełnić jeśli nie jestem podatnikiem VAT, aby odliczyć ulgę i czy składam oświadczenie o ilości stanowisk kasowych?

Odpowiedź
Obowiązujące od 1 maja 2019 roku rozporządzenie w sprawie odliczeń nie przewiduje obowiązku składania przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania pisemnego zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących i adresie ich używania do ewidencji. Aby odliczyć ulgę Czytelniczka musi rozpocząć ewidencję sprzedaży z chwilą wykonania pierwszej usługi kosmetycznej oraz posiadać fakturę i dowód zapłaty całej należności za kasę rejestrującą oraz złożyć do urzędu wniosek o zwrot. 

Uzasadnienie
Zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 2 lit. j w powiązaniu z § 5 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących podatnicy świadczący usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne z chwilą wykonania takiej czynności muszą ewidencjonować obrót za pomocą kasy rejestrującej.

Na podstawie art. 111 ust. 4 pkt 1 i ust. 5 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 maja 2019 roku  podatnicy, u których powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i którzy w obowiązujących terminach rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących kas on-line mają prawo do odliczenia od podatku należnego kwoty wydanej na zakup każdej z kas rejestrujących, w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł. Jeżeli ci podatnicy wykonują wyłącznie czynności zwolnione od podatku lub są podatnikami, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art.
113 ust. 1 i 9, urząd skarbowy dokonuje zwrotu kwoty określonej w ust. 4 na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, w terminie do 25. dnia od dnia złożenia wniosku przez podatnika.

W myśl zapisu § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie odliczania lub zwrotu kwoty wydatkowanej na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika odliczenie kwoty wydanej na zakup kasy rejestrującej lub jej zwrot następuje pod warunkiem:

  1. rozpoczęcia prowadzenia ewidencji sprzedaży przez podatnika przy użyciu kasy rejestrującej zakupionej w okresie obowiązywania potwierdzenia, o którym mowa w art. 111 ust. 6b ustawy (tj. kas posiadających potwierdzenie Prezesa GUM, iż spełniają funkcje określone w ust. 6a czyli kas on-line i wymagania techniczne dla kas rejestrujących)
  2. posiadania przez podatnika faktury potwierdzającej zakup kasy rejestrującej oraz dowodu zapłaty całej należności za jej zakup.

W przypadku podatników nie będących czynnymi podatnikami VAT, zwrot kwoty wydanej na zakup jest dokonywany na wniosek podatnika złożony do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, w miesiącu następującym po miesiącu, w którym rozpoczęto prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej ( § 4 ust. 1 ww. rozporządzenia). 

W warunkach, które zostały określone w ustawie o podatku od towarów i usług oraz cyt. rozporządzenia w sprawie odliczania lub zwrotu kwoty wydatkowanej na zakup kas nie wymienia się już jako jednego z podstawowych warunków umożliwiających odliczenie ulgi za kasę fiskalną – obowiązku złożenia przed terminem rozpoczęcia ewidencji pisemnego zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących i adresie ich używania do ewidencjonowania. 

Podsumowując, zwrot kwoty wydanej na zakup kasy rejestrującej może nastąpić na złożony przez Czytelniczkę wniosek do właściwego urzędu pod warunkiem rozpoczęcia ewidencji usług kosmetycznych z chwilą wykonania pierwszej takiej czynności oraz posiadania faktury potwierdzającej zakup kasy rejestrującej i dowodu zapłaty całej należności za jej zakup.


Podstawa prawna: 111 ust. 4 pkt 1 i ust. 5  ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, § 3 ust. 1 pkt 2, § 5 ust. 2 i ust. 7, § 4 ust. 1 pkt 2 lit. j rozporządzenia Ministra  Finansów z dnia 28.12.2018r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, § 2 ust. 1, § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie odliczania lub zwrotu kwoty wydatkowanej na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika.