Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NA BIEŻĄCO, TRZEBA WIEDZIEĆ

August 27, 2019

NR 93 (Wrzesień 2019)

Odliczenie ulgi za kasę on-line w deklaracji VAT

0 1211

Zakupiłem kasę on-line i będę chciał odliczyć ulgę za jej zakup w deklaracji VAT. W jaki sposób w świetle nowych przepisów mogę tego dokonać?

Odpowiedź

Jeżeli Czytelnik spełnił warunki określone w ustawie o podatku od towarów i usług oraz w rozporządzeniu w sprawie odliczania lub zwrotu kwoty wydatkowanej na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika, może odliczyć ulgę w deklaracji podatkowej VAT w rozliczeniu za okres (miesiąc lub kwartał), w którym rozpoczyna ewidencjonowanie sprzedaży na kasie fiskalnej lub w okresach kolejnych. 
Warunkiem jest, aby kwota odliczenia w danym okresie rozliczeniowym nie przekraczała kwoty różnicy między kwotą podatku należnego a podatku naliczonego. Jeżeli natomiast kwota wydana na zakup wykazana w deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług za dany okres rozliczeniowy jest wyższa od kwoty podatku należnego, Czytelnik pomniejsza kwotę podatku należnego o wysokość kwoty wydanej na zakup, a pozostałą część kwoty wydanej na zakup może w tym okresie rozliczeniowym wykazać do zwrotu na rachunek bankowy lub powiększyć kwotę podatku naliczonego do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. Analogicznie ulgę wykazuje się do zwrotu lub do przeniesienia jeżeli nie wystąpił podatek VAT należny w deklaracji podatkowej.

Uzasadnienie

Na podstawie art. 111 ust. 4 ustawy o VAT podatnicy, u których: 

  1. powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i którzy w obowiązujących terminach rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, o których mowa w ust. 6a (kasy on-line),
  2. nie powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i którzy rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, o których mowa w ust. 6a, oraz dotychczas nie używali kas rejestrujących lub kas, o których mowa w art. 145a ust. 1 (kasy z elektronicznym i papierowym zapisem kopii), do prowadzenia ewidencji sprzedaży 
    - mają prawo do odliczenia od podatku należnego kwoty wydanej na zakup każdej z kas rejestrujących, w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł, a w przypadku gdy kwota ta jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, mają prawo do zwrotu ich różnicy na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, lub do odliczenia od podatku należnego tej różnicy za następne okresy rozliczeniowe, pod warunkiem że zakup kas rejestrujących nastąpił nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia tej ewidencji. 

Czytelnik nie sprecyzował z jakiego tytułu zainstalował kasę on-line zatem prosimy pamiętać, iż odliczenie może nastąpić tylko w przypadku gdy powstał po raz pierwszy obowiązek stosowania kasy i wprowadzono kasę on-line w obowiązującym terminie lub nie powstał obowiązek rozpoczęcia ewidencji sprzedaży, ale Czytelnik rozpoczął ewidencję dobrowolnie przy czym nie używał wcześniej kas z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii.
W myśl § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie odliczania lub zwrotu kwoty wydatkowanej na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika odliczenie kwoty wydanej na zakup kasy rejestrującej lub jej zwrot następuje pod warunkiem:

  1. rozpoczęcia prowadzenia ewidencji sprzedaży przez podatnika przy użyciu kasy rejestrującej zakupionej w okresie obowiązywania potwierdzenia, o którym mowa w art. 111 ust. 6b ustawy (tj. kas posiadających potwierdzenie Prezesa GUM, iż spełniają funkcje określone w ust. 6a, czyli kas on-line i wymagania techniczne dla kas rejestrujących),
  2. posiadania przez podatnika faktury potwierdzającej zakup kasy rejestrującej oraz dowodu zapłaty całej należności za jej zakup.

Poniżej przedstawiamy metody, które podatnik VAT może zastosować aby odliczyć kwotę wydaną na zakup kasy rejestrującej w świetle przepisów obowiązujących od dnia 1 maja 2019 roku.
Odliczenia można dokonać w deklaracji podatkowej VAT za okres rozliczeniowy, w którym rozpoczęto prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej, lub za okresy następujące po tym okresie rozliczeniowym przy czym:

  • gdy kwota wydana na zakup wykazana w deklaracji VAT za dany okres rozliczeniowy jest niższa bądź równa kwocie podatku należnego, podatnik pomniejsza kwotę tego podatku o wysokość kwoty wydanej na zakup,
  • gdy kwota wydana na zakup wykazana w deklaracji VAT za dany okres rozliczeniowy jest wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik pomniejsza kwotę podatku należnego o wysokość kwoty wydanej na zakup, a pozostałą część kwoty wydanej na zakup może, w tym okresie rozliczeniowym, wykazać do zwrotu na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, lub powiększyć kwotę podatku naliczonego do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy,
  • gdy w deklaracji VAT za dany okres rozliczeniowy nie wystąpił podatek należny, podatnik kwotę wydaną na zakup wykazuje do zwrotu na rachunek lub powiększa kwotę podatku naliczonego do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy (§ 3 ust. 1-4 rozporządzenia). 

W świetle nowych regulacji Czytelnik ma prawo wystąpić o zwrot na rachunek i nie musi już dzielić przysługującej mu kwoty na dwie lub cztery części (odpowiednio, poprzednio przy rozliczeniach kwartalnych i miesięcznych). Możliwe jest więc uzyskanie zwrotu całej kwoty ulgi od razu na rachunek podatnika. 
Podsumowując, Czytelnik może odliczyć ulgę od zakupionej kasy on-line jeżeli jest obowiązany do prowadzenia sprzedaży za pomocą kasy on-line i dokonał tego w obowiązującym go terminie lub jest podatnikiem, który nigdy nie posiadał kasy rejestrującej on-line lub kas z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii do prowadzenia ewidencji sprzedaży i dotychczas nie był zobowiązany do ich stosowania, ale rozpoczął prowadzenie ewidencji sprzedaży dobrowolnie. Odliczenia dokonuje w deklaracji VAT w miesiącu rozpoczęcia sprzedaży lub w miesiącach następnych w sposób zależny od tego czy w deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług za dany okres rozliczeniowy kwota wydana na zakup kasy jest niższa/równa/wyższa od kwoty podatku należnego lub gdy podatek należny w ogóle nie wystąpił.


Podstawa prawna: art. 111 ust. 4 i ust. 6b ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, § 2 ust. 1, §3 ust. 1-4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie odliczania lub zwrotu kwoty wydatkowanej na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika.