Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Gmina może odliczyć VAT od inwestycji w części, w jakiej zakupione towary i usługi będą związane z czynnościami opodatkowanymi VAT.

Stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 10 kwietnia 2020 roku, nr 0111-KDIB3-2.4012.70.2020.2.AR.

Sytuacja Podatnika

Gmina prowadzi we własnym imieniu działalność w zakresie zaopatrzenia ludności w wodę i odprowadzania ścieków. Jest czynnym podatnikiem VAT 
w ww. zakresie. Gmina zrealizowała inwestycję dot. budowy kanalizacji sanitarnej. Towary i usługi nabyte w związku z realizacją inwestycji będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych (odbiór ścieków od mieszkańców) jak i niepodlegających opodatkowaniu (odbiór ścieków z gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego i świetlic wiejskich.
Nie istnieje możliwość przypisania dokonanych w trakcie realizacji inwestycji zakupów do działalności opodatkowanej jak i niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.

Stanowisko Dyrektora

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).
Stosownie do art. 86 ust. 2a ustawy, w przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 – w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej, zwanym dalej „sposobem określenia proporcji”. Sposób określenia proporcji powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć.
Dyrektor stwierdził, że Gminie będzie przysługiwało prawo do odliczenia części podatku naliczonego od zakupów realizowanych na potrzeby inwestycji, jedynie w zakresie, w jakim te towary i usługi będą służyły do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, zgodnie z zasadami wynikającymi 
z art.86 ust. 1 i 86 ust. 2a ustawy.

Podstawa prawna: art.86 ust. 1 i 2a ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług