Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

November 1, 2017

Odliczenie VAT od niesprzedanych towarów zakupionych przed utratą prawa do zwolnienia z VAT

0 1068

14 września 2017 roku podatnik przekroczył obrót 200.000 zł i w tym dniu złożył zgłoszenie rejestracyjne VAT-R. Dla „swoich” potrzeb sporządził remanent z zakupionych od początku roku a nie sprzedanych towarów handlowych (chciałby odzyskać VAT od tych zakupów). Jak prawidłowo sporządzić deklarację VAT za wrzesień, czy wykazywać sprzedaż zwolnioną, czy tylko opodatkowaną? Czy w celu odliczenia VAT od wcześniejszych zakupów (w zgłoszeniu rejestracyjnym w pozycji 56 podany został miesiąc marzec) należy sporządzić deklaracje VAT począwszy od marca 2017 roku? 

Odpowiedź

Transakcja, którą przekroczono limit uprawniający do korzystania ze zwolnienia, podlega opodatkowaniu VAT w całości. Od zakupu towarów nabytych przed utratą prawa do zwolnienia z VAT, których sprzedaż będzie podlegała obecnie opodatkowaniu, przysługuje prawo do korekty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących te nabycia. Korekta odliczenia powinna być dokonana w rozliczeniu za okres, w którym doszło do zmiany przeznaczenia towarów, tj. w deklaracji VAT-7 za wrzesień 2017 roku.

Uzasadnienie

W myśl art 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Utrata prawa do zwolnienia z VAT oznacza, że podatnik, który prawo do zwolnienia utracił, począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę, staje się czynnym podatnikiem VAT obowiązanym do rozliczania tego podatku. Opodatkowaniu podlega cała transakcja, która powoduje przekroczenie limitu. Zatem w deklaracji VAT-7 za wrzesień 2017 roku należy wykazać wyłącznie sprzedaż opodatkowaną, począwszy od transakcji, którą przekroczono obrót. Sprzedaży sprzed dnia utraty prawa do zwolnienia nie wykazuje się w deklaracji VAT sporządzanej za miesiąc, w którym przekroczono tę kwotę.

Uzyskując status czynnego podatnika, Czytelnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących dokonane zakupy. Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Odliczenie VAT naliczonego dotyczy towarów i usług nabywanych po utracie prawa do zwolnienia z VAT. Ustawodawca zezwala jednak, aby obejmowało ono również towary zakupione w okresie wcześniejszym, a których sprzedaż po utracie zwolnienia podlega opodatkowaniu VAT. Odliczenie będzie wtedy realizowane na zasadzie korekty podatku naliczonego, w związku ze zmianą przeznaczenia posiadanych towarów. Odpowiednie regulacje w tym zakresie zawarto w art. 91 ust. 7 i następne ustawy o VAT.

Zasady korekty podatku naliczonego przy zmianie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od towarów i usług niebędących środkami trwałymi podatnika, w szczególności towarów handlowych, określa art. 91 ust. 7d ustawy.

Jeżeli towary, zostały nabyte z zamiarem wykorzystania ich do czynności, w stosunku do których prawo do obniżenia podatku należnego nie przysługiwało i nie wykorzystano ich zgodnie z takim zamiarem do dnia zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, korekty podatku naliczonego dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym wystąpiła ta zmiana.

Czytelnik będzie zatem uprawniony do korekty podatku naliczonego, na podstawie faktur dokumentujących nabycia przedmiotowych towarów. Korekta powinna być zrealizowana w rozliczeniu za okres, w którym wystąpiła zmiana prawa do odliczenia, czyli w rozliczeniu za wrzesień 2017 roku.

EWIDENCJA W DEKLARACJI: W deklaracji VAT-7(17) korekty dokonuje się w pozycji 48 deklaracji VAT-7 - korekta podatku naliczonego od pozostałych nabyć, natomiast sprzedaż opodatkowaną stawką 23% należy wykazać w poz.19 podstawę opodatkowania i w pozycji 20 podatek należny, stawką 8% w pozycji 17 podstawę opodatkowania i w pozycji 18 podatek należny, stawką 5% w pozycji 15 podstawę opodatkowania

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1, art. 91 ust. 7, 7d, art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.