Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

July 1, 2018

Odliczenie VAT od zakupu pakietów sportowych dla pracowników finansowanych ze środków ZFŚS oraz wpłat pracowników

0 1272

Przedsiębiorca po ustaleniach z pracownikami (i w ramach regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych) zdecydował się zakupić pakiety sportowo-rekreacyjne dla swoich pracowników. Pakiety zostaną sfinansowane w ten sposób, że 70% kosztu pakietu zostanie pokryte ze środków ZFŚS a 30% wpłacą pracownicy. Czy z faktury wystawionej przez centrum rekreacyjne będzie możliwe odliczenie całości podatku naliczonego?

ODPOWIEDŹ

Pakiety sportowo-rekreacyjne zakupione przez pracodawcę łącznie ze środków ZFŚS i środków pracowniczych nie dają prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z takiej z faktury. Jednocześnie, przekazanie pracownikom nie powoduje konieczności naliczenia z tego tytułu podatku należnego. Należy podkreślić, że pracodawca nie wykonuje tych czynności w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Ustawodawca definiując pojęcie działalności socjalnej wskazał w treści art.2 pkt 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (u.z.f.ś.s), iż pod tym pojęciem należy rozumieć między innymi usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej. Ponadto, w art.2 pkt 5 w/w ustawy wskazuje się osoby, które mogą być uprawnione do korzystania z funduszu. I tak ustawodawca wskazuje tu na: pracowników i ich rodziny, emerytów i rencistów – byłych pracowników i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie, o którym mowa w art. 8 ust. 2, prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z Funduszu.

Kluczową kwestią dla określenia czy przedsiębiorcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez centrum rekreacyjne jest określenie czy przedsiębiorca (pracodawca) administrując środkami zgromadzonymi na koncie ZFŚS działa jako podatnik VAT w rozumieniu ustawy. Otóż, jak wskazuje się w art.15 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług (u.p.t.u.) działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Jednocześnie należy wskazać, iż zgodnie z logiką konstrukcji podatku od wartości dodanej (dyrektywa 112/2006/WE), aby dana czynność podlegała opodatkowaniu, musi wystąpić sytuacja w której podmiot (przedsiębiorca) w odniesieniu do tejże czynności będzie działał jak podatnik.

Jak można zatem wskazać działalność socjalna pracodawcy prowadzona w ramach ZFŚS nie wykazuje związku z działalnością gospodarczą. Jest to wydatkowanie środków, między innymi na cele sportowo-rekreacyjne pracowników (i innych uprawnionych osób) z wydzielonego specjalnie rachunku (funduszu), regulowanego odrębną ustawą. Zatem przedsiębiorca (pracodawca), który wykupi pracownikom pakiety sportowo-rekreacyjne nie będzie miał prawa do odliczenia podatku wykazanego na fakturze wystawionej przez centrum rekreacyjne. Zgodnie bowiem z podstawową zasadą, jeżeli nabycie nie służy czynnościom opodatkowanym (przekazanie do wykorzystania pracownikom z ZFŚS), nie może wystąpić prawo do odliczenia.

Przykład

Przedsiębiorca (pracodawca) zakupił pakiety sportowo-rekreacyjne dla pracowników sfinansowane w całości ze środków ZFŚS. Wykazany na fakturze podatek VAT nie będzie stanowił dla nabywającego podatku naliczonego. Konsekwentnie, przekazanie pracownikom pakietów nie będzie powodować konieczności naliczenia podatku należnego od nieodpłatnego przekazania.

Także w sytuacji, gdy zakup pakietów jest sfinansowany w części ze środków ZFŚS, a w części ze środków wpłaconych przez pracowników, pracodawca nie będzie miał możliwości odliczenia podatku naliczonego z wystawionej przez ośrodek rekreacyjny faktury. Taki pogląd wynika z interpretacji ogólnej Ministra Finansów z dnia 27.05.2013 r., sygn. PT1/033/20/831/KSB/12/RD-50859: Mając na uwadze powyższe należy zauważyć, że działania pracodawcy polegające wyłącznie na dokonaniu zakupów od osób trzecich, których nabycie w całości następuje ze środków Funduszu … w celu udostępnienia ich osobom uprawnionym na zasadach wymienionych w ww. ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych podejmowane są poza sferą prowadzonej przez pracodawcę działalności gospodarczej (poza sferą jego aktywności jako przedsiębiorcy). I dalej: Powyższe odnosi się również do sytuacji, gdy nabyte w ww. sposób świadczenia współfinansuje beneficjent (tu: pracownik), tj. osoba uprawniona do korzystania z Funduszu, albowiem sam sposób finansowania nie zmienia charakteru rzeczonych świadczeń.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: Nie wykazuje się w deklaracji VAT.

Mariusz Nowak

Podstawa prawna: art.15 ust.2 i art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.