Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG , NIERUCHOMOŚCI

August 3, 2018

Odliczenie VAT zapłaconego w innym niż Polska kraju

0 1163

Czytelnik chce wynająć magazyn w Grecji. Otrzyma fakturę VAT netto plus 23% VAT greckiego. Jak ma to rozliczyć? W VAT-7 tego nie ujmuje, a czy jest sposób na odzyskanie tego VAT?

ODPOWIEDŹ

Miejscem świadczenia, a tym samym opodatkowania usług najmu, w oparciu o art.28e ustawy o VAT, jest kraj, w którym znajduje się dany magazyn. Czytelnik może ubiegać się o zwrot podatku zapłaconego w cenie nabytej za granicą usługi pod warunkiem, że usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności dających prawo do odliczenia podatku na terytorium kraju.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 28e ustawy o podatku od towarów i usług miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

W opisanym przypadku, gdy usługa najmu świadczona jest na nieruchomości położonej w Grecji na rzecz polskiego podatnika, nie mamy do czynienia z importem usług, bowiem miejscem świadczenia usługi jest Grecja. Nie ma zatem możliwości rozliczenia podatku od tej usługi przez Czytelnika jako importu usług, o którym mowa w art. 2 pkt 9 i art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Czytelnik, będący nabywcą tej usługi, po otrzymaniu wystawionej przez greckiego kontrahenta faktury nie może wykazanego w niej podatku odliczyć jako podatku naliczonego na podstawie przepisów ustawy o VAT, ponieważ jest to podatek naliczony podlegający ewentualnemu odliczeniu w Grecji, a nie w Polsce.

Polski podatnik może się ubiegać o zwrot podatku VAT zapłaconego w Grecji, ale tylko wówczas, gdy spełnia warunki określone w przepisach art. 89 ustawy o podatku od towarów i usług, który określa w ścisły sposób zasady zwrotu podatku.

Z zapisów art. 89 ust.1a w powiązaniu z ust.1 pkt 3 ustawy o VAT wynika, że podmioty nieposiadające siedziby działalności gospodarczej, stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, z którego dokonywano transakcji gospodarczych, stałego miejsca zamieszkania lub zwykłego miejsca pobytu na terytorium kraju, niedokonujące sprzedaży na terytorium kraju mogą ubiegać się o zwrot podatku w odniesieniu do nabytych przez nie na terytorium kraju towarów i usług lub w odniesieniu do towarów, które były przedmiotem importu na terytorium kraju, jeżeli te towary i usługi były przez te podmioty wykorzystywane do wykonywania czynności dających prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na terytorium państwa, w którym rozliczają one podatek od wartości dodanej lub podatek o podobnym charakterze, innym niż terytorium kraju.

Dyrektywa 2008/9/WE określa, kiedy VAT zapłacony w danym państwie członkowskim podlega zwrotowi. Każde państwo członkowskie zwraca podatnikom niemającym siedziby w tym państwie VAT naliczony w odniesieniu do dostaw towarów lub świadczenia usług na ich rzecz przez innych podatników w tym państwie członkowskim lub w odniesieniu do importu towarów do tego państwa członkowskiego, jeśli takie towary i usługi są używane w celu dokonania czynności, które dawałyby prawo do odliczenia, gdyby były wykonane w państwie członkowskim dokonującym zwrotu. Oprócz tego, transakcje na terytorium państwa członkowskiego, w którym podatnik ma siedzibę, muszą dawać prawo do odliczenia w tym państwie.

Zwrot odbywa się w ramach tzw. procedury VAT-REF (Value-Added Tax Refund). O zwrot mogą ubiegać się podatnicy, którzy w okresie, do którego odnosi się wniosek:

  • nie posiadali siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności w kraju UE, w którym został dokonany zakup,

  • byli czynnymi podatnikami VAT w Polsce,

  • nie dokonywali wyłącznie czynności zwolnionych z podatku,

  • nie byli zwolnieni od podatku na podstawie art.113 ustawy o VAT.

Zwrot VAT można uzyskać składając wniosek VAT-REF za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wyłącznie poprzez system e-Deklaracje. Składa się go do  zagranicznego urzędu skarbowego za  pośrednictwem naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla podatnika. Do  wniosku VAT-REF załącza się dokumenty potwierdzające poniesione wydatki (zgodnie z wymaganiami państwa członkowskiego zwrotu). Należy także pamiętać, że przedsiębiorca, który  otrzyma zwrot podatku VAT od  zagranicznego urzędu skarbowego, zobowiązany jest wykazać przychód z tego tytułu. Ze szczególną procedurą zwrotu podatku VAT naliczonego w innym państwie członkowskim UE można zapoznać się w broszurze wydanej przez Ministerstwo Finansów w naszym serwisie www.VAT.ksiegowego.pl, wpisując w wyszukiwarkę: Zwrot VAT naliczonego w innym państwie UE - broszura Ministerstwa Finansów.

Jak wynika z treści przytoczonych przepisów, Czytelnik będzie mógł ubiegać się o zwrot podatku w Grecji jeżeli usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności dających prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na terytorium Polski.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art. 28e, art. 89 ust 1a ustawy o podatku od towarów i usług, Dyrektywa RADY 2008/9/WE z dnia 12 lutego 2008 r. określająca szczegółowe zasady zwrotu podatku od wartości dodanej, przewidzianego w dyrektywie 2006/112/WE, podatnikom niemającym siedziby w państwie członkowskim zwrotu, lecz mającym siedzibę w innym państwie członkowskim.