Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Opodatkowanie dostawy towaru znajdującego się na Słowacji dla klienta z Litwy

Artykuły | March 31, 2020 | NR 100
0 1215

Prowadzę firmę w Polsce, mam klienta z Litwy, który chce kupić towar ode mnie (polska firma wystawia fakturę), ale towar jest na magazynie na Słowacji. Chciałbym, żeby ograniczyć koszty, klient z Litwy zgodził się samodzielnie odebrać ten towar z magazynu ze Słowacji. Jak powinno to zostać udokumentowane?

ODPOWIEDŹ

Sprzedaż towarów, których przemieszczenie nastąpi z terytorium Słowacji do klienta z Litwy nie będzie stanowić wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, co oznacza, że nie będzie ona podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.

UZASADNIENIE

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów to przemieszczenie przez podatnika lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć działalności gospodarczej podatnika.
Miejscem dostawy towarów w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.
W przypadku transakcji dokonywanych pomiędzy podatnikami z różnych krajów Unii Europejskiej opodatkowanie podatkiem VAT ma miejsce w kraju nabywcy towaru, natomiast w kraju dostawcy stosuje się stawkę VAT 0% lub transakcja nie podlega opodatkowaniu na terytorium kraju dostawcy.
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów  uznaje się za dokonane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu. Analogicznie, w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów miejscem opodatkowania towarów będzie więc miejsce zakończenia wysyłki towarów. Dla polskiego podatnika dokonującego WDT oznacza to, iż miejsce opodatkowania znajduje się u odbiorcy, podatnika podatku od wartości dodanej.
Czytelnik dokona dostawy towarów dla klienta z Litwy, który sam odbierze towar z magazynu na Słowacji. W tym przypadku miejscem opodatkowania będzie Litwa, gdzie podatnik podatku od wartości dodanej uzna tę czynność jako WNT.  
Polski podatnik, jeżeli jest zarejestrowany w Słowacji, wystawi fakturę dokumentującą WDT, na zasadach obowiązujących w tym kraju. Transakcja ta może być rozpoznana jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów w kraju, w którym towar ten był magazynowany.
Jeżeli natomiast Czytelnik dokonuje dostawy z Polski, nie może potraktować tej transakcji jako wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i zastosować stawki 0%, gdyż nie będzie spełniony warunek wywozu towarów z  terytorium Polski. 
Zatem sprzedaż towarów, których przemieszczenie nastąpi z terytorium Słowacji do kontrahenta z Litwy nie będzie stanowić wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski. Obowiązek rozliczenia VAT będzie spoczywał na kontrahencie z Litwy.  
W związku z tą dostawą, polski podatnik ma obowiązek wystawić fakturę, w której nie wykaże stawki ani kwoty podatku. Powinien natomiast umieścić adnotację „odwrotne obciążenie”, informującą o tym, że do rozliczenia VAT zobowiązana jest firma nabywająca towar.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(20) w poz. 11 „Dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju”. Jeżeli jednak Czytelnik dokona tej sprzedaży w ramach działalności zarejestrowanej poza terytorium kraju (na Słowacji) wówczas nie wykazuje tej sprzedaży w deklaracji VAT
                                                                                              
 

Podstawa prawna:  Art.5 ust.1, art.13 ust.3, art. 22 ust. 1 pkt 1, art. 25 ust. 1, art. 106a pkt 2 lit. a, art.106b ust.1 pkt 1, art. 106e ust. 1 pkt 18 i ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.