Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Opodatkowanie dotacji oraz prawo do odliczenia

Artykuły | October 28, 2020 | DODATEK NR 9
0 1090

Gmina, świadcząc usługi polegające na usuwaniu z gospodarstw rolnych mieszkańców Gminy folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej – działa jako podatnik, a w konsekwencji dotacja na ten cel stanowiąca pokrycie ceny świadczonych usług, podlega opodatkowaniu VAT. Gminie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur otrzyanych w związku z zadaniem.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 15 października 2020 roku, nr 0114-KDIP4-2.4012.360.2020.3.SKJ.

Sytuacja Podatnika

Gmina, realizuje zadanie finansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt podatku VAT został ujęty jako kwalifikowany, w związku z czym objęty jest refundacją. Zadanie będzie polegać na usuwaniu folii rolniczej i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej.
Gmina nie będzie wykonywała zadania samodzielnie - w celu jego realizacji wyłoniony został wykonawca (w drodze postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wartości poniżej 30 000 euro). Z tytułu nabycia przedmiotowych usług Gmina otrzyma od wykonawcy fakturę i będzie ona zobowiązana do zapłaty wynagrodzenia na rzecz wykonawcy. Gmina złożyła do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia w formie dotacji. Dotacja uzyskana pokryje 100 % kosztów związanych z usuwaniem folii i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej. Gmina nie będzie pobierać od rolników opłat za wyświadczone usługi dotyczące usuwania folii rolniczej i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej, w związku z czym rolnicy nie będą ponosić żadnych kosztów. 
Otrzymane dofinansowanie zostanie przeznaczone na sfinansowanie konkretnych czynności określonych we wniosku i wykonywanych w ramach projektu. Gmina nie może przeznaczyć otrzymanych środków na inny cel nie związany z realizacją projektu. Otrzymana dotacja nie może zostać przeznaczona na ogólną działalność Gminy. Realizacja programu jest uzależniona od otrzymania dotacji. Wysokość otrzymanego dofinansowania jest uzależniona od zadeklarowanej przez mieszkańca ilości i rodzaju odpadów w składanym do Gminy wniosku. Ostateczna kwota dofinansowania nie jest uzależniona od ilości mieszkańców lecz od rzeczywistej masy przekazanego odpadu i stanowi iloczyn odpadów i kwoty dofinansowania za tonę.
W trakcie realizacji projektu Gmina będzie rozliczać się z wykonawca zadania wyłonionym w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wartości poniżej 30 000 euro. Po zakończeniu zadania Gmina składa wniosek o płatność (refundację) poniesionych wydatków. Ostateczne rozliczenie dotacji nastąpi po zrealizowaniu zadania.

Stanowisko Dyrektora

1. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT – podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. W myśl art. 15 ust. 1 i ust. 6 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Dyrektor uznał, że otrzymane przez Gminę kwoty, stanowiące dofinansowanie na pokrycie wydatków związanych z realizacją zadania należy uznać za mające bezpośredni wpływ na cenę usług świadczonych w ramach zadania, gdyż dzięki dofinansowaniu uczestnicy programu – rolnicy, mogą z niego skorzystać bez ponoszenia żadnych kosztów. W normalnych warunkach rynkowych musieliby zapłacić cenę za wyświadczone usługi w wysokości co najmniej równej kosztom wykonania tych usług.
W Przypadku Gminy, Dyrektor wskazał, że występuje tu czynność podlegająca VAT (tj. odsprzedaż usług zakupionych przez Gminę od wyłonionego wykonawcy na rzecz rolników biorących udział w zadaniu), a nie realizacja zadań własnych przez Gminę w charakterze organu władzy publicznej. 
Zatem Dyrektor uznał, że świadcząc usługi polegające na usuwaniu z gospodarstw rolnych mieszkańców Gminy folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej – działał będzie jako podatnik w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy oraz nie będzie korzystał z wyłączenia od podatku na podstawie przepisu art. 15 ust. 6 ustawy. Przedmiotowa dotacja stanowi pokrycie ceny świadczonych usług, jest dotacją bezpośrednio wpływającą na ich wartość jako wynagrodzenie od podmiotu trzeciego za świadczone usługi i stanowi podstawę opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy, a tym samym podlega opodatkowaniu VAT (zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy).
2. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).
W związku z tym, że opisana usługa będzie stanowiła odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, podlegające opodatkowaniu VAT Dyrektor uznał, że Gminie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur otrzyanych w związku z zadaniem.
 

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 29a ust.1, art. 15 ust. 1 i 6, art. 86 ust.1  ustawy o VAT.