Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy dotacja otrzymana przez Gminę na oczyszczalnie przyzagrodowe powinna być opodatkowana stawką VAT 23% czy 8%? Wpłaty mieszkańców opodatkowaliśmy stawka 23% i faktura wystawiona przez wykonawcę też 23%.

Odpowiedź

Dotację należy opodatkować według stawki 23%.

 

Uzasadnienie

W myśl art.5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarow i usług, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Ustawa o VAT nie określa wprost jaką stawką należy opodatkować otrzymaną dotację przedmiotową. Orzecznictwo sądów administracyjnych jak i poglądy doktryny wyrażają w tej kwestii zbliżone stanowisko: stawka, którą należy opodatkować otrzymaną dotację powinna być tożsama ze stawką, jaką opodatkowany jest dotowany towar lub usługa. Zatem, jeżeli np. świadczenie pewnej usługi opodatkowane jest stawką VAT w wysokości 23% to dotacja jej dotycząca będzie opodatkowana tą samą stawką, czyli również 23%.

Co do zasady usługi budowlane opodatkowane są stawką 23%. Jednak, jak wynika z art. 41 ust. 2 (w powiązaniu z art.146a pkt 2), 12, 12a i 12b ustawy o VAT, obniżoną 8% stawkę podatku stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych. Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2, a także lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2. Ponadto z treści przepisu art. 41 ust. 12c ustawy, wynika iż w przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej te limity, 8% stawkę VAT stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.

Podsumowując: Warunkiem zastosowania 8% stawki podatku jest spełnienie dwóch przesłanek:

 

  • zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy budynków lub ich dostawy,

  • budynki, lub ich części, których dotyczą ww. czynności, muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

 

Preferencyjna stawka podatku 8% nie ma zastosowania przy budowie, remoncie, modernizacji i konserwacji obiektów określanych jako infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu. W konsekwencji, usługa budowy przydomowej oczyszczalni ścieków, stanowiącej infrastrukturę towarzyszącą temu budownictwu, podlega opodatkowaniu 23% stawką VAT.

Dlatego dotacja ta także podlega opodatkowaniu 23% stawką VAT.

Prosimy pamiętać, że otrzymana dotacja stanowi kwotę brutto co oznacza, że należy z niej wyodrębnić wartość netto oraz podatek VAT. Do obliczenia kwoty podatku należnego trzeba będzie więc posłużyć się rachunkiem „w stu” (zanim dotacja zwiększy obrót musi zostać pomniejszona o kwotę należnego podatku). Zgodnie z powyższymi ustaleniami należy przy tym zastosować stawkę tożsamą ze stawką, którą opodatkowany jest dany towar lub usługa.

Zakładając, że kwota dotacji przedmiotowej wynosi 100.000 zł, a stawka jaką opodatkowana jest dotowana czynność wynosi 23%, to:

100.000 x 100 / 123  = 81.300,81 zł  stanowi kwotę dotacji netto

100.000 – 81.300,81 = 18.699,19 zł stanowi podatek należny

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) sprzedaż ze stawką 23% należy wykazać w pozycji 19 podstawę opodatkowania i pozycji 20 podatek należny.

Jan Falkowski

 

Podstawa prawna: art.5 ust. 1 pkt 1, art.29a ust.1, art.41 ust. 1 i ust. 2, 12, 12a i 12b, art.146a pkt 1 i pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.