Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Opodatkowanie eksportu towarów w przypadku otrzymania zaliczki

Artykuły | June 25, 2020 | NR 103
0 1275

Dostaliśmy zaliczkę na wykonanie produktu (70% w grudniu) - eksport. Teraz towar będzie wysyłany, a z umowy wynika, że pozostałe 30% zostanie uregulowane po wykonanych testach. To może być za 6 m-cy, a może się zdarzyć, że wcale nie zapłaci bo produkt nie spełni jego oczekiwań. Jak to zrobić - faktura powinna być wystawiona na otrzymaną zaliczkę + transport, czy na całość a później korekta? Jest umowa na termin ze względu na nietypowy proces produkcji - teraz produkt zrobiony i do końca czerwca wysyłka. Zapłata za transport wczoraj i wystawić mam fakturę końcową i powstał dylemat czy do odprawy faktura z zaliczek czy powiększona o 30%?

ODPOWIEDŹ

Z chwilą otrzymania przedpłaty należy wystawić fakturę zaliczkową ze stawką 0% lub 23%, w zależności od terminu wywozu towaru i posiadania dokumentów potwierdzających ten wywóz.
Na fakturze dokumentującej dostawę / końcowej / należy ująć całą kwotę należną od odbiorcy / w tym transport / i pomniejszyć ją o  otrzymaną zaliczkę.

UZASADNIENIE

W przypadku otrzymania całości lub części należności przed wydaniem towaru czy wykonaniem usługi – przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania jej w odniesieniu do otrzymanej kwoty.
Zasada ta ma również zastosowanie do  otrzymania części lub całości należności przed dokonaniem transakcji eksportu towarów. Należy pamiętać, że ustawodawca  wprowadził szczególną regulację dotyczącą jej opodatkowania preferencyjną stawką VAT. Podatnik może zastosować stawkę 0% do opodatkowania zaliczki pod warunkiem, że  wywóz towarów nastąpi w terminie 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzyma zapłatę, a po drugie od tego czy podatnik w tym terminie otrzyma dokument potwierdzający dokonanie eksportu towarów, z którym związana była otrzymana przez niego zaliczka.
Niestety z pytania Czytelnika nie wynika, czy opodatkował otrzymana zaliczkę w grudniu i jaką stawkę zastosował.
Co do zasady obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dostawy towaru. Nie ma znaczenia kiedy nastąpi zapłata za ten towar. Jednakże jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru otrzymano całość lub część zapłaty, wówczas obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.
Tak więc z chwilą otrzymania zaliczki Czytelnik powinien wystawić fakturę zaliczkową ze stawką 23% i ująć ją w rozliczeniu za grudzień. Gdy będzie w posiadaniu dokumentów wywozowych może złożyć korektę deklaracji, w której wykaże stawkę 0% od otrzymanej zaliczki oraz będzie miał prawo do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym otrzyma potwierdzenie wywozu.
W dniu dostawy towaru powinna być wystawiona faktura końcowa ze stawką 0%, pod warunkiem, że Czytelnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy będzie posiadał dokumenty potwierdzające wywóz towarów poza teren Unii Europejskiej.
Podstawa opodatkowania w eksporcie towarów jest ustalana jak dla transakcji krajowych, jest to zatem wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, łącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami 
i innymi dopłatami o podobnym charakterze, mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.
Tak więc podstawa opodatkowania obejmuje:

  • podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku,
  • koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Na fakturze dokumentującej dostawę, należy ująć całą kwotę należną od odbiorcy / w tym transport / i pomniejszyć ją o  otrzymaną zaliczkę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami faktura końcowa powinna zawierać również wykaz numerów faktur zaliczkowych wystawionych przed dostawą towaru lub wykonaniem usługi.
Jeżeli towar zostanie zwrócony, nastąpi zmniejszenie lub zwiększenie podstawy opodatkowania czy też  udzielony rabat, Czytelnik będzie zobowiązany do wystawienia faktury korygującej.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W VAT-7(20) eksport towarów należy wykazać w poz. 22 deklaracji - gdy podatnik ma prawo do zastosowania stawki 0%, lub 
w poz. 15 podstawa opodatkowania i w poz. 16 podatek należny dla dostawy towarów opodatkowanych stawką 5%. W poz. 17 i 18 dla dostawy towarów opodatkowanych stawką 8%” lub w poz. 19 i 20 dla dostawy towarów  opodatkowanych stawką 23%”– gdy podatnik wykazuje sprzedaż jako transakcję krajową.

 

Podstawa prawna : Art.2 pkt 8, art.19a ust.1, art.19a ust.8, art.41 ust.4, ust.6, ust.6a i ust.9 i 9a, art.106b ust.1 i ust. 4, art.106f ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.