Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG , TRANSPORT

July 2, 2012

Opodatkowanie międzynarodowej wycieczki promowej

0 983

Moja firma zamierza zorganizować i sfinansować pracownikom imprezę integracyjną - wycieczkę promową z Gdyni do portu w Szwecji i z powrotem. Usługę będzie świadczył zagraniczny operator promowy. Kto i w jaki sposób powinien opodatkować te usługę? Czy sposób opodatkowania zmieni się, jeżeli wycieczka zostanie sfinansowana z ZFŚS?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art.28f ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług ( UPTiU), miejscem świadczenia usług transportu pasażerów jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Przepis ten ma zastosowanie zarówno wtedy, gdy nabywcą usługi jest podatnik jak również wówczas, gdy nabywcą usługi jest osoba fizyczna niebędąca podatnikiem.

Przepisy określające miejsce świadczenia usług przewozu pasażerów zostały jeszcze bardziej uszczegółowione poprzez zapis zawarty w §4 pkt.1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku świadczenia środkami transportu morskiego lub lotniczego, usług międzynarodowego transportu osób miejscem świadczenia tych usług jest terytorium kraju.

Z treści przytoczonego przepisu wynika, że w przypadku usług spełniających definicję transportu międzynarodowego osób występuje inne niż przewidziane w art. 28f UPTiU miejsce świadczenia usług, pod warunkiem, że są one świadczone za pomocą środka transportu morskiego lub lotniczego. Oznacza to, że w sytuacji, gdy transport międzynarodowy osób odbywa się koleją, to miejsce świadczenia usługi określa się zgodnie z art. 28f UPTiU.

Definicję usług transportu międzynarodowego osób zawiera art.83 ust.3 pkt 2 UPTiU, zgodnie z którym przez usługi transportu międzynarodowego osób rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania osób środkami transportu morskiego, lotniczego i kolejowego:

a) z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju,

b) z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu na terytorium kraju,

c) z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt).

Treść §4 pkt.1 przywołanego rozporządzenia wykonawczego należy czytać w ten sposób, że wymienione tam usługi opodatkowane są w kraju usługodawcy i to na nim ciąży obowiązek rozliczenia podatku należnego od tych usług. Oznacza to, że nabywając te usługi nie mamy do czynienia z importem usług. Stanowisko to potwierdza orzecznictwo organów podatkowych, podobne stanowisko zajęli między innymi: Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 5 maja 2010 roku o sygnaturze ILPP2/443-219/10-4/EWW oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 5 stycznia 2012 roku o sygnaturze IBPP3/443-1125/11/PH.

Z treści pytania wynika, że zamierzają Państwo nabyć od przewoźnika zagranicznego usługę transportu pasażerów, która będzie polegała na przewozie Państwa pracowników promem z portu w Gdyni do portu w Szwecji i powrotnie. Usługa ta spełnia definicję transportu międzynarodowego osób, a co za tym idzie zostanie ona opodatkowana w kraju usługodawcy, zgodnie z obowiązującą tam stawką podatku dla tego typu usług.

Fakt, że wycieczka zostanie sfinansowana środkami z ZFŚS nie ma żadnego znaczenia w przypadku ustalania miejsca świadczenia oraz podmiotu odpowiedzialnego za rozliczenie podatku od tej usługi, gdyż obowiązek ten leży po stronie usługodawcy.

Dorota Mróz

Biegły Rewident